Nadzieja dla cierpiących na migrenę. Naukowcy odkryli ważną zależność

Na migreny częściej cierpią kobiety (fot. Pixabay/StockSnap)

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Florydy zauważyli związek między migrenami a zaburzeniami rozkładu sodu w mózgu. Okazuje się, że pojawiają się one na długo przed wystąpieniem bólu oraz innych objawów migreny.

Problemy z pamięcią i uczeniem się? Może o tym świadczyć niedobór jednej witaminy

Niedobór witaminy D prowadzi do zanikania tzw. sieci perineuronalnych w rejonie hipokampa, co osłabia połączenia neuronalne i prowadzi do problemów...

zobacz więcej

Migreny występują u milionów ludzi. Częściej cierpią na nie kobiety. Nasz projekt ma pozwolić lepiej zrozumieć migreny i ostatecznie ulepszyć terapię – wskazuje prof. Sam Grant.

Zespół prowadził eksperymenty na szczurach. Za pomocą nitrogliceryny wywoływano u nich ból głowy. Grupa kontrolna otrzymywała sól fizjologiczną, a dystrybucję sodu w mózgu określano za pomocą rezonansu magnetycznego. Tuż po iniekcji nitrogliceryny i po trzech godzinach wykonywano skany mózgów.

Okazuje się, że charakterystyczne zmiany rozkładu sodu pojawiały się, nim szczury przejawiały jakiekolwiek symptomy migreny. Nasilenie sygnału sodu w pniu mózgu, płynie mózgowo-rdzeniowym i zbiorniku móżdżkowo-rdzeniowym (in. zbiorniku wielkim) było widoczne niemal natychmiast po zastrzyku, a zyskiwało istotność w ciągu 36 minut.

W artykule dla magazynu „Pain” cytowanym przez portal KopalniaWiedzy.pl wskazano, że móżdżek i trzecia komora mózgu także przejawiały trwały trend zwiększonego poziomu sodu. Naukowcy otrzymali dzięki temu dowody wczesnej zmiany stężenia sodu w przebiegu migreny.

– Uzyskane wyniki uwydatniają znaczenie wzrostu poziomu sodu na wczesnych etapach migreny. Pomagają też wskazać region, gdzie symptomy migreny mogą się zaczynać – tłumaczy dr Michael Harrington z Huntington Medical Research Institutes.

Naukowcy chcą w przyszłości zbadać wahania poziomu sodu w układzie komorowym i pniu mózgu i spróbować je modulować. Dzięki temu powinno udać się zrozumieć dynamiczne cechy migreny i opracować metody korygowania zaburzeń homeostazy sodu. Być może w efekcie uda się zwalczyć w zarodku uporczywe bóle głowy.

źródło:
Zobacz więcej