Koty naśladują głosy właścicieli i tworzą dla nich wspólny język

Koty potrafią wydawać rozmaite dźwięki (fot. Pixabay/Daga_Roszkowska)

Właściciele kotów wiedzą, że mają ze swoimi milusińskimi wyjątkową więź. Okazuje się, że ma ona również wymiar lingwistyczny. Otóż koty naśladują głosy ludzi, żeby się z nimi komunikować. Teorię taką wysnuła szwedzka profesor lingwistyki.

Naukowcy: koty są neurotyczne. Mogą rozważać zabicie człowieka

Ludzie uważają, że koty są słodkie i sympatyczne. Okazuje się jednak, że tysiące lat współistnienia obu gatunków, nie poprawiło charakteru...

zobacz więcej

Prof. Susanne Schötz, wykładowczyni fonetyki na Wydziale Języków i Literatury Uniwersytetu w Lund, opublikowała książkę, w której podsumowała swoje ośmioletnie badania nad komunikacją na linii koty-ludzie.

– Koty są w stanie naśladować niuanse w głosach właścicieli, takie jak formy melodii, żeby móc się z nimi lepiej komunikować – wskazała w rozmowie z dziennikiem „Sydsvenskan”.

Ekspertka nagrywała i analizowała dźwięki artykułowane przez koty jakie jak miauczenie, mruczenie, wycie, syczenie czy tryle. Badała, jak zwierzaki zmieniają ułożenie ust, by wydawać różne dźwięki. Pod uwagę wzięła także różnice w pochodzeniu kotów.

Schötz zwróciła uwagę, że koty potrafią zdywersyfikować sposoby ułożenia ust, żeby wydawać różne dźwięki w zależności od tego, co chcą zakomunikować. W przypadku melodyki mają brać przykład od ludzi. Najpopularniejszym dźwiękiem jest miauczenie, które może jednak oznaczać różne rzeczy – od zwrócenia uwagi po prośbę.

– Jeżeli moja kotka siedzi przy misce i miauczy melodią, która kończy się podniesieniem głosu, oznacza to, że chce dostać jedzenie. Jeżeli jest w klatce u weterynarza i miauczy monotonnie, a zakończenie jest niskie, wiem, że jest zaniepokojona i chce się wydostać – podaje przykłady ekspertka od lingwistyki.

Schötz szuka dowodów na to, że koty w różnych regionach miauczą różnymi dialektami. – Porównuję głosy 70 kotów od Sztokholmu po region Östergötland, ale nadal nie znalazłam dużych różnic – przyznała.

źródło:
Zobacz więcej