Agenci CBA zatrzymali bankowca podejrzewanego o korupcję

Wpadło również trzech przedsiębiorców współpracujących z bankiem (fot. Shuttertock/Atstock Productions)

Agenci lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w Warszawie cztery osoby, w tym trzy na gorącym uczynku łapownictwa. Zatrzymani to kierownik Zespołu Restrukturyzacji i Windykacji Biura Współpracy z Podmiotami Zewnętrznymi jednego z banków oraz trzech przedsiębiorców realizujących usługi na rzecz tego banku, zajmujących się obrotem nieruchomościami.

Zatrzymanie Lisieckiego i oświadczenie PMPG. „Wierzymy głęboko w bezpodstawność zarzutów”

„ Z dużym zaskoczeniem przyjęliśmy informację Prokuratury Krajowej o zatrzymaniu i postawieniu zarzutów prezesowi PMPG Michałowi Lisieckiemu....

zobacz więcej

Ustalenia śledczych wskazują, że w zamian za korzyści majątkowe przedsiębiorcy otrzymywali od banku zlecenia dotyczące wsparcia procesu dobrowolnej sprzedaży nieruchomości dłużników banku.

Procedura ta polega na zbywaniu nieruchomości będących zabezpieczaniem kredytów dłużników nieregulujących swoich zobowiązań lub zagrożonych tego typu sankcją. W zamian za dobrowolne zbycie nieruchomości dłużnik może uzyskać umorzenie części zadłużenia.

Z ustaleń CBA wynika też, że niekiedy zlecenia rozliczano na podstawie fikcyjnych faktur. Takie działanie powodowało nienależne zapłaty za usługi, a tym samym działanie na szkodę banku. Ujawniona dotychczas kwota korzyści majątkowej to co najmniej 50 tys. zł.

Funkcjonariusze przeszukali miejsca pracy i zamieszkania zatrzymanych osób. Zabezpieczono dokumentację i sprzęt komputerowy.

Zgromadzone w tej sprawie materiały zostaną przekazane do Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

źródło:

Zobacz więcej