RAPORT

Kampania 2020

Polacy uwielbiają kawę. Nie musi być z ekspresu

Polacy nie żałują pieniędzy na kawę, piją tę wysokiej jakości (fot. Shutterstock/kikovic)

83 proc. Polaków pije kawę codziennie, a 52 proc. nawet kilka razy w ciągu dnia – wynika z badania, które na zlecenie włoskiej firmy Lavazza przygotowała agencja badawcza Maison & Partners. Okazuje się też, że polscy konsumenci coraz bardziej otwierają się na nowe sposoby przygotowywania kawy.

Przez wylesianie możemy stracić dziesiątki gatunków kaw

Wylesianie, zmiany klimatu i związane z nimi rozprzestrzenianie się chorób sprawiły, że aż 60 proc. dzikich gatunków kawy zagrożonych jest...

zobacz więcej

Choć większość (72 proc.) badanych kawę mieloną po prostu wsypuje do kubka i zalewa wrzątkiem, z ekspresu ciśnieniowego korzysta 31 proc. ankietowanych, z przelewowego – 21 proc., a z tego na kapsułki – 15 proc.

W kawiarce typu moka kawę parzy 16 proc. badanych. Natomiast kawę „po turecku”, czyli gotowaną w tygielku, przygotowuje sobie 12 proc.; z zaparzacza typu chemex czy drip korzysta 6 proc. Pozostały 1 proc. ankietowanych przygotowuje kawę jeszcze w inny sposób.

– Nie żałujemy też pieniędzy, pijemy kawę wysokiej jakości – zauważa Bartek Kierżun, autor książki „Italia do zjedzenia”. Dodaje, że nazwa espresso pochodzi od włoskiego przymiotnika „espressivo”, czyli wyrazisty. Kawa zaparzona w ekspresie ma wyraźny smak i to podkreślono, nazywając „małą czarną” właśnie słowem espresso – mówi.

źródło:

Zobacz więcej