RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Schetyna: Wierzę, że PO zaakceptuje listy do PE

Schetyna oznajmił, że na listach KE znajdzie siępięciu byłych premierów Polski (fot. arch. PAP/Jakub Kamiński)

Wierzę, że PO jest mądrą partią i zaakceptuje listy wyborcze do PE – powiedział przewodniczący PO Grzegorz Schetyna. Ujawnił, że na listach Koalicji Europejskiej będzie pięciu byłych premierów i z jakich okręgów wystartują.

Mazurek: Ministrowie znajdą się na listach PiS do europarlamentu

– Wśród nazwisk, które znajdą się na listach kandydatów są różne osoby, ministrowie też – oświadczyła rzeczniczka PiS, Beata Mazurek, po...

zobacz więcej

W Warszawie odbędzie się posiedzenie zarządu Platformy Obywatelskiej poświęcone wyborom do Parlamentu Europejskiego. Władze Platformy wybiorą kandydatów, którzy znajdą się na listach wyborczych Koalicji Europejskiej.

Schetyna mówił w TOK FM, że proces układania list Koalicji Europejskiej wciąż trwa. Podkreślił, że w trakcie tych rozmów, każda partia wchodząca w skład Koalicji jest traktowana „podmiotowo i z szacunkiem”.

Przewodniczący PO zapewnił też, że listy w ostatecznym kształcie będą „bardzo silne” bo – jak podkreślił – będą się składać „z przedstawicieli wielu środowisk”.

– Wierzę, że PO zaakceptuje listy do PE, wierzę, że Platforma jest mądrą partią i wie, o co toczy się ta gra, jak jest ważna – oświadczył Schetyna.

Biedroń śmieje się z list PiS do PE. Koalicja Europejska: To dyskryminacja

Myślałem, że dinozaury wyginęły!– tak Robert Biedroń skomentował wybór liderów list Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego. Słowa...

zobacz więcej

Jak mówił, Koalicja Europejska musi wygrać w majowych wyborach z PiS-em by „wrócić do polityki europejskiej, obronić Polskę w UE i wrócić z marginesu do serca Europy”.

Dodał, że PO chce w Brukseli „bronić Europy przed nacjonalizmami i separatyzmami”.

Zarząd Platformy Obywatelskiej zajmie się w piątek także przygotowaniami do posiedzenia Rady Krajowej, która – zgodnie ze statutem Platformy – zatwierdza kandydatów i listy kandydatów w wyborach do PE. Posiedzenie Rady Krajowej ma odbyć się w sobotę 23 marca.

W środę lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że na listach Koalicji Europejskiej będzie pięciu byłych premierów. Zapowiedział, że PO będzie proponować, by Ewa Kopacz była „jedynką” Koalicji Europejskiej w Wielkopolsce. Wśród innych „jedynek” Schetyna wymienił Jerzego Buzka na Śląsku, Włodzimierza Cimoszewicza w Warszawie i Marka Belkę w województwie łódzkim.

Z dotychczasowych informacji medialnych wynika, że listę w województwie pomorskim może otworzyć obecny europoseł Janusz Lewandowski, a ostatnie miejsce na liście w tym okręgu ma przypaść innemu eurodeputowanemu, Jarosławowi Wałęsie.

Z kolei były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ma być „jedynką” w województwie kujawsko-pomorskim, a szefowa Konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz – w okręgu obejmującym województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie. W Warszawie trzecie miejsce na liście przypaść miałoby byłej szefowej klubu Nowoczesnej, posłance klubu PO-KO Kamili Gasiuk-Pihowicz; w Małopolsce „jedynką” ma zostać europosłanka Róża Thun.

źródło:
Zobacz więcej