Sojuz MS-12 przycumował do ISS

Lot Sojuza trwał niespełna 6 godzin (fot. PAP/ EPA/SERGEI ILNITSKY )

Statek kosmiczny Sojuz MS-12 z trzema pasażerami na pokładzie przycumował przy Międzynarodowej stacji Kosmicznej. Jego lot trwał niespełna sześć godzin. W tym czasie czterokrotnie okrążył Ziemię.

Sojuz MS-09 z trojgiem astronautów bezpiecznie wrócił z ISS na Ziemię

Statek kosmiczny Sojusz MS-09 z trojgiem astronautów po ponad trzech godzinach pomyślnie zakończył lot powrotny z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej...

zobacz więcej

Po wykonaniu czterech okrążeń wokół Ziemi, po godzinie drugiej w nocy czasu polskiego, statek zacumował przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Pasażerami statku jest dwoje astronautów amerykańskich: 43–letni Nick Hague i 40–letnia Christina Koch oraz 47–letni Rosjanin Aleksiej Owczynin. Dołączyli do znajdujących się na stacji: jej dowódcy Olega Kononenko z Roskosmosu, Anne McClain z NASA i Davida Saint-Jacques z Canadian Space Agency.

N. Hague i A. Owczynin mieli na stację kosmiczną udać się jeszcze w październiku, jednak z powodu awarii rakiety nośnej ich statek Sojuz MS–10 uległ katastrofie. Sami astronauci pomyślnie lądowali w kapsule ratunkowej w stepach Kazachstanu.

W trakcie ich pobytu przewidziane jest m. in. pierwsze w historii wspólne wyjście w otwartą przestrzeń kosmosu dwóch kobiet: amerykanek Christiny Koch i Anne McClain.

Pobyt nowej ekipy na międzynarodowej stacji planowany jest na 207 dni.


źródło:
Zobacz więcej