„Wielki Wyjazd na Węgry” w rocznicę węgierskiej Wiosny Ludów

Uczestnicy wyjazdu do Budapesztu na Węgry udali się specjalnym pociągiem (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Około 600 osób specjalnym pociągiem wyruszyło z Warszawy do Budapesztu, by jutro wziąć udział w obchodach 171. rocznicy węgierskiej Wiosny Ludów. To uczestnicy „VII Wielkiego Wyjazdu na Węgry”, organizowanego przez kluby „Gazety Polskiej”.

Marsz z pochodniami w Budapeszcie. Węgrzy upamiętniają powstanie z 1956 roku

Marsz z pochodniami przeszedł w poniedziałek ulicami Budapesztu, upamiętniając przypadającą we wtorek rocznicę wybuchu rewolucji węgierskiej 1956...

zobacz więcej

Na zaproszenie premiera Węgier Viktora Orbana w obchodach rocznicy powstania węgierskiego weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. Podczas państwowych uroczystości szefowie rządów obu krajów wygłoszą przemówienia.

Później premier Mateusz Morawiecki wraz z sympatykami „Klubów Gazety Polskiej” przejdą pod pomnik generała Józefa Bema, gdzie będą uczestniczyć w polsko-węgierskich uroczystościach. Tam przemówienie wygłosi m.in. redaktor naczelny „Gazety Polskiej” Tomasz Sakiewicz.

Od kilku lat w ramach „Wielkiego Wyjazdu na Węgry” Klubów Gazety Polskiej 15 marca przyjeżdża do stolicy Węgier kilkaset Polaków, aby uczestniczyć w uroczystościach państwowych i wyrazić poparcie dla polityki rządu Viktora Orbana.

Powstanie węgierskie

Powstanie węgierskie z lat 1848-1849 było wymierzone w absolutne rządy Habsburgów. Węgrzy domagali się m.in. wolności prasy i zniesienia cenzury, swobód obywatelskich i równouprawnienia wyznań religijnych, niezależnego od Wiednia rządu oraz wycofania z kraju obcych wojsk.

Powstanie wybuchło 15 marca 1848 roku i było częścią Wiosny Ludów, która przeszła do historii jako seria ruchów rewolucyjnych o charakterze liberalnym, narodowościowym i republikańskim, jakie w latach 1848-49 ogarnęły liczne kraje Europy, w tym pozostającą pod zaborami Polskę i Węgry. W walkach po stronie węgierskiej brali udział Polacy, m.in. generał Józef Bem, który dowodził wojskami węgierskimi w Siedmiogrodzie i Banacie, i generał Henryk Dembiński, dowodzący armią północną. Po stronie Węgrów walczył także Legion Polski pod dowództwem generała Józefa Wysockiego.

źródło:
Zobacz więcej