RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Odwet Izraela za atak rakietowy. Naloty na cele w Strefie Gazy

Na filmach publikowanych w mediach społecznościowych widać dwie rakiety lecące nad miastem (fot. TVP Info)

Lotnictwo izraelskie przeprowadziło w piątek naloty na cele naziemne w Strefie Gazy. Izraelskie czynniki wojskowe potwierdziły, że uderzono w cele związane z Hamasem na południu i na północy palestyńskiej enklawy. Był to odwet za atak rakietowy na Tel Awiw.

Na Wzgórzu Świątynnym wybuchła bomba. Policja blokuje wejście

Izraelska policja zamknęła wejścia na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie i zablokowała dostęp do Starego Miasta. Przyczyną był wybuch bomby w...

zobacz więcej

Agencja Reutera podała wcześniej, że w Strefie Gazy słychać było eksplozje i wycie syren.

Biuro prasowe Sił Obronnych Izraela potwierdziło w specjalnym oświadczeniu, że „armia prowadzi uderzenie na cele związane z działalnością terrorystyczną w Strefie Gazy i że jest to odwet za wcześniejsze wystrzelenie dwóch rakiet ze Strefy Gazy w kierunku Tel Awiwu.

W komunikacie wyjaśniono też, że odgłos syren alarmowych pochodzi z systemu ostrzegawczego zamontowanego po izraelskiej stronie na budynku Rady Regionu Eszkol w Dystrykcie Południowym. System ostrzegania mieszkańców regionu o atakach rakietowych uaktywnił się natychmiast po rozpoczęciu nalotów na cele Hamasu – podkreślono w komunikacie.

Akcja lotnictwa izraelskiego jest reakcją na wcześniejszy atak rakietowy, za który – zdaniem izraelskich wojskowych – niesie odpowiedzialność Hamas.

Kierownictwo tej organizacji stanowczo zaprzeczyło jednak, żeby Hamas miał jakikolwiek udział w wystrzeleniu rakiet. Jak zapewniono, strona palestyńska skrupulatnie przestrzega zawieszenia broni w związku z rozmowami prowadzonymi z delegacją egipską, która podjęła się misji przygotowawczej na rzecz przyszłych rozmów izraelsko-palestyńskich.

„Gdy doszło do ataku rakietowego na Tel Awiw, trwało właśnie uzgadnianie protokołu zgodności w odniesieniu do tego konfliktu między delegacją palestyńską i egipską” – wskazano w komunikacie.

Premier Morawiecki nie pojedzie na szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu. Odbył rozmowę z Netanjahu

Premier Mateusz Morawiecki przeprowadził rozmowę telefoniczną z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, w której poinformował, że nie weźmie...

zobacz więcej

Alarm rakietowy w Tel Awiwie

W czwartek, po raz pierwszy od dwóch lat w Tel Awiwie rozbrzmiał alarm rakietowy. W kierunku miasta ze Strefy Gazy wystrzelono co najmniej dwa pociski. „Jeden z tych pocisków został strącony, drugi spadł na niezamieszkany teren. Nie było ofiar ani zniszczeń” – poinformowano.

Na filmach publikowanych w mediach społecznościowych widać dwie rakiety lecące nad miastem oraz odgłosy wybuchów. Wielu mieszkańców Tel Awiwu na chwilę udało się do schronów. Alarm ogłoszono również w okolicach tej śródziemnomorskiej aglomeracji.

W ataku nikt nie ucierpiał; nie ma również doniesień o zniszczeniach.

Nadzwyczajne spotkanie z udziałem Netanjahu

Temat ataku zostanie podniesiony podczas nadzwyczajnego spotkania w sztabie zwołanym w ministerstwie obrony. Weźmie w nim udział premier Izraela Benjamin Netanjahu. Ostatni raz w Tel Awiwie aktywowano alarm przeciwrakietowy dwa lata temu – przypomina portal „Haarec”. Alarm okazał się fałszywy.

„Według doniesień dwie rakiety Fardż-5 wystrzelił palestyński Islamski Dżihad”, drugie po Hamasie największe ugrupowanie w Strefie Gazy – informuje portal „The Jerusalem Post”. Z kolei „Haarec”, powołując się na swoje źródła w tej enklawie, podkreśla, że nie wiadomo jeszcze, kto stoi za atakiem.

Relacje palestyńsko–izraelskie są szczególnie napięte od zeszłego roku. Wzburzenie Palestyńczyków budziło m.in. przeniesienie przez USA swojej ambasady w Izraelu do Jerozolimy. Na granicy między Strefą Gazy i Izraelem regularnie dochodzi do protestów. Według arabskich mediów od marca ubiegłego roku armia Izraela zabiła w nich ponad 200 osób i raniła kilkanaście tysięcy.

źródło:

Zobacz więcej