Ministerstwo Zdrowia: do szpitali trafi dodatkowe 650 mln zł

W Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym otwarto wyremontowany SOR - Szpitalny Oddział Ratunkowy (fot. arch. PAP/Piotr Nowak)

Dodatkowe 650 mln zł zostanie przeznaczonych na poprawę dostępności do świadczeń zdrowotnych i wzrost finansowania szpitali, w tym szpitali powiatowych – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia: Mamy jedne z najtańszych leków w Europie

– Ministerstwo Zdrowia nie idzie na pasku koncernów; mamy jedne z najtańszych leków w Europie. Koncerny płaczą, że je docisnęliśmy do ściany –...

zobacz więcej

Szumowski poinformował, że na jego wniosek Narodowy Fundusz Zdrowia zmienia wyceny świadczeń zdrowotnych. Zmiana ta będzie miała zastosowanie od 1 stycznia tego roku, co oznacza, że zwiększą się ryczałty, jakie są przewidziane dla szpitali powiatowych w 2019 r.

Wzrost wyceny dotyczy świadczeń realizowanych na dwóch podstawowych oddziałach szpitalnych: chirurgia ogólna i choroby wewnętrzne. Korekta obejmie też wybrane świadczenia internistyczne, w tym związane z opieką nad osobami powyżej 65 lat.

Zakładany wzrost wycen w chirurgii i chorobach wewnętrznych będzie wynosił od 5 do 15 proc.

Szumowski wskazał, że dodatkowe pieniądze mają m.in. zrekompensować wydatki, jakie szpitale ponoszą na wynagrodzenia personelu medycznego, a także na zakup coraz nowocześniejszego sprzętu.

źródło:

Zobacz więcej