Sąd Najwyższy usunął z zawodu sędziego oskarżonego o kradzież

Orzeczenie jest nieprawomocne (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego orzekła w czwartek o usunięciu z zawodu sędziego wrocławskiego sądu apelacyjnego Roberta W. oskarżonego o kradzież sprzętu elektronicznego. Orzeczenie jest nieprawomocne.

Jest wniosek o usunięcie z zawodu sędziego oskarżonego o kradzież elektroniki

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego złożył w Sądzie Najwyższym wniosek o usunięcie z zawodu sędziego wrocławskiego sądu apelacyjnego Roberta W....

zobacz więcej

Przed tygodniem Izba Dyscyplinarna SN po jednej rozprawie zakończyła w pierwszej instancji proces dyscyplinarny W. Sprawa dotyczy zarzutów kradzieży sprzętu elektronicznego z marketów we Wrocławiu i Wałbrzychu w lutym 2017 r.

– Sposób dokonania kradzieży nie pozwala na jakiekolwiek wątpliwości – powiedziała w uzasadnieniu wyroku sędzia SN Małgorzata Bednarek. Jak dodała, czyny sędziego „polegały na jaskrawym naruszeniu porządku prawnego”. – Sędzia swym zachowaniem powinien dawać przykład, a pospolita kradzież tego przykładu nie daje – podkreśliła.

O taką – najwyższą – karę dyscyplinarną dla W. wnioskował przed tygodniem w SN sędziowski zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik. – W. nie jest godzien nosić miana sędziego – mówił.

Obrońca – mec. Eligiusz Lewandowski – podkreślał zaś wtedy, że na obecnym etapie sprawy „przyjęcie poczytalności W. jest przedwczesne” i w związku z tym wniósł o umorzenie sprawy.

Zobacz, jak sędzia zabrał pieniądze staruszki. SN: Był roztargniony

Sąd Najwyższy uniewinnił w sprawie dyscyplinarnej sędziego Mirosława Topyłę od zarzutu kradzieży 50 zł.

zobacz więcej

Czwartkowy wyrok dyscyplinarny był orzeczeniem w pierwszej instancji. Zgodnie z nową ustawą o SN Izba Dyscyplinarna składa się z Wydziału Pierwszego i Drugiego. Pierwszy zajmuje się m.in. przewinieniami dyscyplinarnymi sędziów i prokuratorów wyczerpującymi znamiona umyślnych przestępstw. Kradzież, która jest zarzucana W., jest takim umyślnym przestępstwem. Wydział Drugi rozpatruje zaś odwołania od orzeczeń pierwszej instancji w sprawach sędziów i prokuratorów, kasacje od orzeczeń dyscyplinarnych i odwołania od uchwał Krajowej Rady Sądownictwa.

postępowanie karne wobec sędziego

Niezależnie od sprawy dyscyplinarnej toczy się postępowanie karne wobec sędziego. W końcu lutego 2018 r. SN utrzymał decyzję niższej instancji o uchyleniu immunitetu W., co otworzyło prokuraturze drogę do postawienia zarzutów.

We wrześniu zeszłego roku Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wysłał do sądu akt oskarżenia w tej sprawie. W styczniu br. sprawę Roberta W. wałbrzyski sąd rejonowy przekazał do Sądu Rejonowego Wrocław-Krzyki. Decyzja ta była uzasadniona tym, że śledztwo w sprawie kradzieży dokonanej we Wrocławiu zostało wszczęte jako pierwsze.

źródło:

Zobacz więcej