„Nie było tureckiej rzezi Ormian”. Naukowcy chcą przekonywać do tego w 25 tomach

W rzezi w latach 1915-1917 zginęło około półtora miliona Ormian (fot. Bettmann/Getty Images)

Pod patronatem komitetu ekspertów Instytutu Historii Tureckiej ukaże się 25-tomowe dzieło, mające obalić zarzut ludobójstwa dokonanego na Ormianach w latach 1915-1917, na terenach ówczesnego Imperium Osmańskiego. Naukowcy, którzy uczestniczą w projekcie rozpoczęli już badania archiwów i bibliotek zarówno w Turcji, jak i w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Szukają dowodów zaprzeczających tragedii.

Francja uczci pamięć ofiar ludobójstwa Ormian

Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział podczas spotkania z przedstawicielami organizacji ormiańskich we Francji, że 24 kwietnia będzie dniem...

zobacz więcej

Instytut oświadczył, że badania prowadzone w archiwach i bibliotekach kilku państw skupiają się na dokumentach oryginalnych, obejmujących lata 1900-1915. Zdaniem przedstawicieli instytutu, okazuje się, że niektóre z tych dokumentów zostały zmanipulowane, by przypisać władzom tureckim odpowiedzialność za planowe masakry Ormian, dokonywane na Półwyspie Anatolijskim w 1915. Wspomniano w tym kontekście o odpowiedzialności oddziałów ormiańskich, które miały dokonywać w tamtym czasie gwałtów na ludności tureckiej.

Inicjatywę wydawniczą, przedstawianą przez władze w Ankarze jako antypropaganda, zapowiedziano w czasie, gdy społeczność ormiańska w Turcji przeżywa trudne chwile, związane ze śmiercią, 8 marca, ormiańskiego patriarchy Konstantynopola Mesropa II Mutafiana i wyborem jego następcy. Hierarcha zmarł po wielu latach ciężkiej choroby umysłowej uniemożliwiającej mu kontakt z otoczeniem. Patriarcha zapadł na nią w wyniku zamachu na niego w 2008 roku.

Turcja stanowczo zaprzecza, jakoby dopuściła się masowej zagłady Ormian. Jak twierdzą historycy, w latach 1915-1917 oddziały tureckie wymordowały ok. półtora miliona Ormian. Było to pierwsze ludobójstwo na taką skalę, na którym wzorował się Adolf Hitler, planując całkowite wymordowanie Żydów. Oprócz Ormian, z rąk Turków zginęło w owym czasie także kilkaset tysięcy prawosławnych Greków i chaldejskich Asyryjczyków. Ci drudzy obchodzili w 2015 roku setną rocznicę zagłady swych przodków, uznając ją również za akt ludobójstwa. Także w tym wypadku władze tureckie odmawiają uznania swej odpowiedzialności za zbrodnie.

źródło:
Zobacz więcej