Spór o drugie referendum w sprawie brexitu. Izba Gmin podjęła decyzję

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 29 marca (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła propozycję wprowadzenia poprawki do niewiążącej uchwały parlamentu ws. ewentualnego opóźnienia wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Poprawka stanowiłaby polityczne zobowiązanie do organizacji drugiego referendum ws. brexitu.

Izba Gmin odrzuciła twardy brexit. Wynik głosowania zgodny z polskimi oczekiwaniami

Wszystkie scenariusze są możliwe, a w przypadku kiedy parlament choćby w jutrzejszym głosowaniu nie dojdzie do konkluzji, która dałaby scenariusz...

zobacz więcej

Za takim pomysłem zagłosowało jedynie 85 deputowanych, a przeciwko było 334. O wyniku głosowania zdecydowało m.in. to, że większość opozycyjnej Partii Pracy – która nie wyklucza poparcia takiego scenariusza w przyszłości – wstrzymała się od głosowania.

Zwolennicy ponownego referendum argumentowali, że należy poczekać w tej sprawie do momentu, w którym będzie to jedyna lub jedna z niewielu opcji pozostałych w toku dyskusji na temat brexitu i będzie możliwość formalnego wdrożenia jej w życie.

Jak tłumaczyli, poparcie jej w czwartkowym głosowaniu nie osiągnęłoby pożądanego efektu, bo poprawka byłaby odrzucona głosami rządu i wspierającej go północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów (DUP), a nawet w razie mało prawdopodobnego sukcesu wynik nie byłby wiążący prawnie.

W razie braku jakichkolwiek innych ustaleń, niezależnie od przyjętej wcześniej w środę opinii politycznej Izby Gmin przeciwko „bezumownemu” wyjściu z Unii Europejskiej, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.źródło:

Zobacz więcej