Pasażerowie upchnięci jak śledzie. Wysoki mandat dla kierowcy busa

W takich warunkach obcokrajowcy chcieli jechać do Szwecji (fot. GITD)

Jedenaście osób podróżowało do Szwecji w busie zarejestrowanym na zaledwie dwóch pasażerów. Wszystko wskazuje na to, że trasę pokonywali w części ładunkowej pojazdu i na dodatkowym rzędzie siedzeń, który nie był elementem konstrukcyjnym auta. Pojazd został zatrzymany do kontroli przez śląskich inspektorów Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej.

Turecki kierowca ciężarówki rekordzistą w Polsce. 76 razy złamał przepisy

Śląscy inspektorzy transportu drogowego skontrolowali tureckiego kierowcę ciężarówki, który w ciągu miesiąca 76 razy naruszył zasady co do czasu...

zobacz więcej

Bus, wraz z przyczepą, został zatrzymany do kontroli przy autostradzie A1 w Knurowie (woj. śląskie). Powodem interwencji był brak uiszczenia opłaty elektronicznej za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A1, co stwierdzili inspektorzy Sekcji Śląskiej Biura Kontroli Opłaty Elektronicznej.

To był jednak dopiero początek. W trakcie kontroli okazało się, że pojazdem podróżuje o 9 osób więcej niż zezwalają na to dokumenty. Pasażerowie prawdopodobnie korzystali z części ładunkowej i dodatkowego rzędu siedzeń, który nie był fabrycznym elementem auta.

Obcokrajowcy, którzy w takich warunkach chcieli dojechać do Szwecji, w trakcie prowadzonych przez inspektorów czynności nie stosowali się do wydawanych poleceń, usiłowali oddalić się z miejsca kontroli, wchodzili na autostradę i zachowywali się agresywnie. Na miejsce został wezwany patrol policji oraz Straży Granicznej.

Kierującemu zatrzymano prawo jazdy. Zobligowano go też do usunięcia usterki technicznej – pękniętej przedniej szyby. W związku z przewozem osób w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, a także niewłaściwym stanem technicznym pojazdu, kierującego ukarano mandatami karnymi w łącznej kwocie 800 zł.

Inspektorzy ostrzegli również kierowcę, że ewentualne kontynuowanie jazdy z taką dużą liczbą pasażerów jest nie tylko rażącym naruszeniem przepisów, ale przede wszystkim może stanowić zagrożenie dla ich życia i zdrowia.

źródło:
Zobacz więcej