pilne

Do godz. 12 frekwencja w eurowyborach wyniosła 14,39 proc.

Rozliczenia z „krwawą niedzielą”. Brytyjski żołnierz oskarżony o morderstwa

W wyniku masakry w Londonderry śmierć poniosło 14 osób (fot. William L. Rukeyser/Getty Images)

Były brytyjski żołnierz odpowie za udział w masakrze z 1972 roku, która przeszła do historii jako „krwawa niedziela”. Śledczy uważają, że dokonał on dwóch morderstw. Spadochroniarze otworzyli wówczas ogień do uczestników marszu irlandzkich nacjonalistów w Londonderry.

Konflikt brytyjsko-irlandzki rozłożony na czynniki. Nagroda Bookera przyznana

Powieść „Milkman” północnoirlandzkiej pisarki Anny Burns została nagrodzona prestiżową nagrodą literacką Man Booker 2018. – Żadne z nas nigdy nie...

zobacz więcej

Do zbrodni doszło 30 stycznia 1972 roku. Irlandzcy nacjonaliści domagający się odłączenia od Wielkiej Brytanii zorganizowali marsz w mieście Londonderry (republikanie mówią nań Derry – przyp. red.), który nie został zaakceptowany przez północnoirlandzkie władze.

Przeciwko demonstrantom wysłano żołnierzy z Regimentu Spadochroniarzy, którzy otworzyli ogień. Na miejscu zginęło 13 osób, zaś 14 zostało rannych; jedna z nich zmarła potem w szpitalu. W 2010 roku sąd orzekł, że ofiary były niewinne i nie stanowiły zagrożenia dla wojskowych.

W czwartek brytyjska prokuratura orzekła, że zebrano dość dowodów przeciwko „żołnierzowi F”, który miał zamordować Jamesa Wraya i Williama McKinneya oraz usiłować dokonania morderstwa Josepha Friela, Michaela Quinna, Joe Mahona i Patricka O’Donnella. Poinformowano również, że wobec 18 podejrzanych, w tym 16 byłych żołnierzy i dwóch domniemanych członków IRA nie udało się zebrać wystarczających dowodów, które pozwoliłyby postawić w stan oskarżenia.

„Krwawa niedziela” była jednym najgorszych incydentów podczas „The Troubles” – jak ten okres ochrzciła brytyjska prasa – konfliktu o podłożu etniczno-polityczno-religijnym między irlandzkimi republikanami (głównie katolikami) a ulsterskimi lojalistami (głównie protestantami).

W trakcie konfliktu, od końca lat 60. ubiegłego wieku aż do podpisania porozumienia wielkopiątkowego w Belfaście w 1998 roku, zginęło ponad 3500 osób – 1854 cywilów, 1123 członków sił bezpieczeństwa (w tym 705 żołnierzy British Army i 301 funkcjonariuszy Royal Ulster Constabulary), 394 członków paramilitarnych grup republikańskich (w tym 276 członków Irlandzkiej Armii Republikańskiej) oraz 151 członków paramilitarnych organizacji unionistycznych (w tym 76 członków Ulster Defence Association i 58 członków Ulster Volunteer Force). Na porządku dziennym były m.in. zamachy bombowe.

źródło:
Zobacz więcej