RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Episkopat publikuje dane na temat pedofilii w polskim Kościele

Najnowsze

Popularne

625 ofiar (potwierdzonych i niepotwierdzonych) oraz 382 sprawców wykorzystywania seksualnego małoletnich, w czasie od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 roku – takie dane przedstawiło w czwartek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. – Dla nas to zawsze wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła – powiedział prymas Polski Wojciech Polak. – To nie jest problem instytucji, tylko problem globalny – podkreślił Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.

Rzecznik Episkopatu o pedofilii w Kościele: nigdy więcej

– Rzeczywiście w przeszłości były takie przypadki, które nie powinny mieć miejsca. Księża przeprosili za to na Jasnej Górze. Teraz stajemy ramię w...

zobacz więcej

Z danych, które otrzymał Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski od wszystkich diecezji i zakonów, wynika, że łączna liczba ofiar poniżej 15 lat wynosiła 345 we wszystkich – również niepotwierdzonych – przypadkach. Ofiar powyżej 15 lat było 280.

Ze wszystkich przypadków, co do których udało się ustalić́ stan procesu kanonicznego (94,8 proc. wszystkich zgłoszonych przypadków), 74,6 proc. było już̇ zakończonych, a 25,4 proc. było jeszcze w toku.

Dane opracował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego i Centrum Ochrony Dziecka.

Spośród zakończonych spraw, przypadki wydalenia ze stanu duchownego stanowiły 25,2 proc.; zakończone innymi karami (suspensa, upomnienie kanoniczne, zakaz pracy z małoletnimi, pozbawienie urzędu, ograniczenie posługi albo zakaz wystąpień publicznych) stanowiły 40,3 proc.; zakończone innymi skutkami (nałożenie pokuty, przeniesienie do innej parafii, do domu emeryta albo domu chorych księży, terapia, samowolne opuszczenie diecezji) stanowiły 11,5 proc.; zakończone umorzeniem postępowania (ze względu na śmierć osoby oskarżanej, samobójstwo lub brak wystarczających dowodów, zły stan zdrowia) stanowiły 12,6 proc, zakończone uniewinnieniem oskarżonego – 10,4 proc.

Ordo Iuris: Raport o pedofilii ma poważne błędy merytoryczne i metodologiczne

Raport Fundacji „Nie lękajcie się” „stanowi zbiór dowolnie dobranych wycinków z materiałów prasowych oraz zawiera poważne błędy merytoryczne i...

zobacz więcej

– Dla nas to zawsze wstrząs. To jest wstrząs, który rani całą wspólnotę Kościoła – powiedział prymas Polski Wojciech Polak podczas czwartkowej konferencji prasowej. Duchowni zapewniali, że obecne procedury zgłaszania takich przypadków są jasne.

– Wzrost ujawnień jest prawdą, która służy naszemu oczyszczeniu. (…) To są bardzo traumatyczne sytuacje, które domagają się przede wszystkim zrozumienia, przyjęcia i otwarcia na te zgłoszenia – mówił abp Polak.

– W Kościołach protestanckich, gdzie nie istnieje celibat, rzecz wygląda zupełnie podobnie – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, odnosząc się do pytań o przyczyny wykorzystywania małoletnich przez duchownych.

– Trzeba zachęt skierowanych do pokrzywdzonych, by odważniej zgłaszali te przestępstwa - powiedział arcybiskup. Także on podkreślił, że osoby pokrzywdzone powinny być wysłuchane i należy udzielić im wsparcia.

„Problem społeczny, globalny”

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę, że problem wykorzystania seksualnego małoletnich to problem społeczeństw i państw. Abp Gądecki dodał, że próbuje wmówić się – jak powiedział – że jest to tylko problem Kościoła.

– Z jednej strony tworzy się programy seksualizacji dzieci w bardzo młodym wieku, by jak najwięcej zarobić na środkach antykoncepcyjnych, by puścić szybko w ruch życie seksualne, nawet kiedy jeszcze jest to dla samego dziecka nieodpowiednie. Z jednej strony jest pompowanie seksualizmu, nie mówiąc już o pornografii, oddziaływaniu internetu na dzieci, młodzieży, starszych. (…) Z drugiej strony pałką w głowę tych, którzy poddają się temu przestępstwu – mówił abp Stanisław Gądecki.

Przewodniczący KEP ocenił, że „jak dotąd nie widać chęci ruszenia tego problemu w wymiarze społecznym”. – Nie widać szerszego zainteresowania społecznego, myślę także o zainteresowaniu rządowym i samorządowym. Co z tego wszystkiego będzie, jeśli zlikwidujemy problem pedofilii w Kościele, a on będzie w takim wymiarze w społeczeństwie? – pytał.

Sprawiedliwość po ośmiu latach. Uniewinniono polskiego księdza skazanego za molestowanie

Sąd rejonowy w Jesioniku na czeskim Śląsku uniewinnił z zarzutów polskiego księdza Adama Kuszaja, który był oskarżony o seksualne wykorzystanie...

zobacz więcej

– To nie jest problem instytucji, tylko problem globalny – mówił abp Gądecki. – Do tej pory przyzwyczailiśmy się do tego hasła ukutego ideologicznie mianowicie: pedofilia w Kościele. To hasło dość zręcznie dobrane miało w sumie z jednej strony wskazać na problem, który istnieje, z drugiej zaś strony poderwać też autorytet Kościoła i doprowadzić do tego, żeby zaufanie wiernych w ogóle do instytucji Kościoła zostało zniszczone – ocenił.

Komentując, „to co zostało powiedziane (...) w relacji do przemówienia Ojca Świętego, że jest to problem Kościoła w pierwszym rzędzie, właśnie ze względu na autorytet moralny, na odpowiedzialność Kościoła, na zobowiązanie, jakie podejmował każdy z duchownych dobrowolnie”, przewodniczący episkopatu stwierdził, że „to nie jest problem samego Kościoła, to jest problem całego świata”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej