Polska w NATO wykonała zadanie. Razem z Wlk. Brytanią, Estonią, Grecją, Łotwą i Litwą

Z danych NATO wynika, że w 2018 roku Polska wydała na obronność 2,05 proc. PKB (fot. arch. PAP/Piotr Nowak)

Polska oraz pięć innych krajów europejskich - Estonia, Grecja, Łotwa, Litwa i Wielka Brytania – osiągnęły w 2018 r. wyznaczony przez Sojusz Północnoatlantycki cel 2 proc. PKB wydatków na obronność - wynika z opublikowanego właśnie rocznego raportu NATO.

Mosbacher: Bezpieczna Polska to bezpieczne USA

Dziś mija dokładnie 20 lat od wstąpienia Polski do NATO; po 20 latach w NATO Polska świeci przykładem przeznaczając 2 proc. PKB na modernizację...

zobacz więcej

Dokument został zaprezentowany przez sekretarza generalnego Sojuszu Jensa Stoltenberga na konferencji w Brukseli. Z danych wynika, że coraz więcej krajów europejskich należących do NATO zwiększa środki przeznaczane na obronność, ale wiele z nich nadal nie spełnia celu 2 proc. PKB.

Polska w 2018 roku wydała na obronność 2,05 proc. PKB. Europejscy sojusznicy osiągnęli średni poziom wydatków na poziomie 1,51 proc. PKB. To najwyższy poziom od pięciu lat.

Niemcy zainwestowały w obronę 1,23 proc. swojego PKB. To stawia ten kraj, największą gospodarkę Europy, na końcu tabeli NATO, znacznie poniżej Stanów Zjednoczonych, które zainwestowały 3,39 proc. PKB.

źródło:

Zobacz więcej