PGZ: Porozumienie ws. produkcji elementów wyrzutni Patriot

Żołnierze armii amerykańskiej uzbrajają wyrzutnie w ćwiczebne rakiety Patriot na poligonie w Ustce (fot. arch. PAP/Adam Warżawa)

Huta Stalowa Wola i Raytheon Integrated Defense Systems podpisały porozumienie otwierające drogę do przygotowań do produkcji i integracji 16 wyrzutni systemu obrony powietrznej Patriot – poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa.

Podpisano polsko-amerykańską umowę na zakup systemu rakietowego HIMARS

W środę w Warszawie została podpisana umowa na dostawę amerykańskiego systemu artylerii rakietowej HIMARS. Cena za 20 wyrzutni z amunicją,...

zobacz więcej

W najbliższych miesiącach porozumienie ma zostać poddane audytowi i akceptacji w ramach procesu Foreign Military Sales (FMS) – sprzedaży amerykańskiego uzbrojenia za granicę, zastosowanego przy kontrakcie na zestawy Patriot.

Polska kupiła je w marcu zeszłego roku w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła, który podzielono na dwa etapy.

W pierwszej fazie HSW i inne spółki wchodzące w skład PGZ mają uzyskać technologie i know-how umożliwiające istotny udział w produkcji wyrzutni i ich komponentów. „Dostarczone Polsce baterie będą wyposażone w wyrzutnie, które powstaną w krajowym przemyśle obronnym” – zapowiedziała PGZ.

Transfer technologii i wiedzy ma pozwolić na obniżenie kosztów eksploatacji zestawów Patriot, a wyrzutnie wytwarzane z udziałem PGZ mają wchodzić także w skład systemów Patriot produkowanych dla innych krajów.

źródło:

Zobacz więcej