Pierwsze bociany są już w Polsce. Masz zdjęcie? Przyślij!

Szacuje się, że w naszym kraju może gniazdować ok. 40-45 tys. bocianich par (fot. Shutterstock/ArtMediaFactory)

Do wsi Monety na Mazurach i do osady Dągi na Warmii przyleciały już bociany. Zdaniem ornitologów masowy powrót tych ptaków z zimowisk w Afryce rozpocznie się po 20 marca. A w waszej miejscowości – są już bociany? Przyślijcie zdjęcia na adres twoje@tvp.info. Najciekawsze umieścimy w galerii na naszym portalu.

Bociany są już w drodze. Do Polski dotrą w połowie marca

Bociany zimujące w Afryce wyruszyły już w drogę do miejsc gniazdowania, m.in. w Polsce. W naszym kraju ptaki te spodziewane są w połowie marca. W...

zobacz więcej

W warmińskiej gminie Dywity pierwszy bocian zajął gniazdo na słupie energetycznym w pobliżu ośrodka jeździeckiego w Dągach.

– Jest sam i wygląda na lekko zdezorientowanego, bo chyba przyleciał jednak trochę za szybko. W poprzednich latach bociany pojawiały się u nas zwykle po 20 marca – powiedziała Iza Kurzak, która sfotografowała pierwszego boćka.

Zdaniem przyrodników przylot pierwszych bocianów - wbrew obiegowym opiniom - nie musi oznaczać początku wiosny. W najbliższych tygodniach może jeszcze nastąpić krótkotrwałe pogorszenie pogody i ostatnie w sezonie opady śniegu.

Chociaż na Warmii i Mazurach pojawiły się już pierwsze bociany, masowy powrót tych ptaków z zimowisk powinien rozpocząć się dopiero ok. 20 marca i potrwa do połowy kwietnia.

Szacuje się, że w naszym kraju może gniazdować ok. 40-45 tys. bocianich par, najwięcej w północno-wschodniej Polsce.

źródło:

Zobacz więcej