pilne

Do godz. 12 frekwencja w eurowyborach wyniosła 14,39 proc.

Sędzia wyjechała do Danii rozmawiać o praworządności w Polsce. Wzięła urlop na dziecko?

Sędzia Olimpia Barańska-Małuszek (fot. FB/Olimpa Maluszek)

Sędzia Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim Olimpia Barańska-Małuszek podczas wyjazdu do Danii korzystała z urlopu do opieki nad dzieckiem – informuje Justice Watch. W tej sprawie podjęto czynności wyjaśniające – przekazał portalowi tvp.info sędzia Piotr Schab, Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych. Wraz z dwiema innymi sędziami Barańska-Małuszek uczestniczyła pod koniec grudnia w dyskusji o stanie praworządności w Polsce. Na początku marca portal wpolityce.pl ujawnił, że w trakcie tego samego wyjazdu sędzia Monika Frąckowiak z Poznania miała skorzystać z L4.

Sędzia wzięła L4, by jechać do Danii? Sprawę bada rzecznik dyscyplinarny

Sędzia Monika Frąckowiak z Poznania niezgodnie z przeznaczeniem wykorzystała zaświadczenie lekarskie po to, by w grudniu 2018 r. z...

zobacz więcej

O sprawie wyjazdu do Danii na wizyty studyjne trzech przedstawicielek Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” – Doroty Zabłudowskiej, Olimpii Barańskiej–Małuszek i Moniki Frąckowiak głośno było 5 marca. Spotkanie z duńskimi sędziami dotyczyło m.in. tematu praworządności w Polsce i systemu sądownictwa w Danii.

Sprawą sędzi Frąckowiak zajął się rzecznik dyscyplinarny. „Uznał, że wykorzystanie zaświadczenia lekarskiego niezgodnie z przeznaczeniem stanowić może delikt dyscyplinarny polegający na uchybieniu godności sędziego” – pisał portal wPolityce.pl.

Sędzi z Poznania w styczniu zarzucono popełnienie łącznie 172 deliktów dyscyplinarnych, polegających na „rażącej i oczywistej obrazie przepisów prawa procesowego związanej z przekroczeniem ustawowych terminów do sporządzania uzasadnień, doprowadzeniem do przewlekłości postępowania w sprawach cywilnych oraz spowodowaniem nieważności postępowania na skutek rażących błędów proceduralnych”.

Jak informuje na Twitterze Justice Watch, sędzia Barańska-Małuszek, która również uczestniczyła w wyjeździe do Danii, miała przebywać wówczas na urlopie do opieki nad dzieckiem.

Portal tvp.info zwrócił się w tej sprawie do Sądu Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie orzeka Barańska-Małuszek. – Sędzia nie zgadza się na ujawnienie informacji w tej sprawie. To są dane wrażliwe – mówi rzeczniczka sądu sędzia Lidia Wieliczuk. „W tej sprawie Zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych podjął wstępne czynności wyjaśniające, które zmierzają do ustalenia ewentualnego popełnienia przewinienia dyscyplinarnego” – poinformował portal tvp.info sędzia Piotr Schab, Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych.

źródło:
Zobacz więcej