RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019

Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą podczas akcji Narodowego Czytania "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego w Ogrodzie Saskim w Warszawie (fot. arch. PAP/PAP/Rafał Guz)
Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą podczas akcji Narodowego Czytania "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego w Ogrodzie Saskim w Warszawie (fot. arch. PAP/PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Osiem polskich nowel wybranych przez parę prezydencką, w tym m.in. „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej i „Katarynka” Bolesława Prusa, będzie lekturą tegorocznej, 8. edycji Narodowego Czytania – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Cała Polska czyta „Przedwiośnie”. Narodowe Czytanie rozpoczęła para prezydencka

W tym roku Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego odbędzie się w ponad 2700 miejscach na całym świecie. To rekordowy zasięg akcji....

zobacz więcej

Jak podała Kancelaria Prezydenta w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej, prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą dokonali wyboru spośród przeszło stu propozycji tytułów nadesłanych do Kancelarii.

Na mocy decyzji pary prezydenckiej lekturami 8. Narodowego Czytania będą: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Brunona Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony...” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

Jak podkreślił prezydent w klipie filmowym towarzyszącym komunikatowi, jest to „klasyka polskiej noweli i taki właśnie tytuł będzie miała tegoroczna edycja Narodowego Czytania”. –Zapraszamy serdecznie wszystkich państwa do lektury klasyki polskiej noweli w sobotę 7 września – powiedział.

Pierwsza dama dodała, że wybrane utwory „reprezentują różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne”. – Łączy je to, co najważniejsze: są na trwałe wpisane w historię polskiej literatury – zwróciła uwagę.

Złote Fryderyki przyznane. Jacek Kaspszyk i Wanda Warska wśród wyróżnionych

Jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów Jacek Kaspszyk oraz wybitna pieśniarka i poetka, dama polskiego jazzu – Wanda Warska zostali...

zobacz więcej

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 r. – „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 r. lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Narodowe Czytanie 2018 miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a także przez cały rok „Antologii Niepodległości” – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.

Narodowe Czytanie odbywa się w szkołach, przedszkolach, szpitalach, więzieniach, bibliotekach, muzeach i domach opieki społecznej oraz teatrach. Czytane jest na setki różnych sposobów – we fragmentach, w całości, z podziałem na role, głośno, publicznie, ale też w domowym zaciszu. W zeszłym roku powieść Żeromskiego podczas wrześniowego finału akcji była czytana na wszystkich kontynentach – w prawie 3 tys. miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej