Drake wybrany artystą roku 2018

Drake (fot. Kevin Winter/Getty Images for Coachella)

IFPI, organizacja reprezentująca przemysł muzyczny na świecie, uznała rapera Drake’a najpopularniejszym artystą roku 2018. Drake jest jak dotąd jedynym wykonawcą, który dwukrotnie otrzymał to wyróżnienie, po raz pierwszy został nagrodzony w 2016 r.

Rozdano Fryderyki. Dawid Podsiadło z największą ilością statuetek

Dawid Podsiadło zdobył najwięcej statuetek Fryderyków podczas sobotniej gali jazzu i muzyki rozrywkowej najważniejszej polskiej nagrody muzycznej w...

zobacz więcej

Wydany w czerwcu podwójny album Drake’a z 25 utworami pobił rekordy popularności w pierwszych tygodniach sprzedaży. Płyta zatytułowana „Scorpion” była pierwszym w historii albumem odtworzonym ponad miliard razy w serwisach strumieniowych.

Według Apple Music album trafił na pierwsze miejsca rankingów w 92 krajach. Singiel „God’s Plan”, który ukazał się w kwietniu, pobił rekord w pierwszym dniu w serwisach Spotify i Apple – ponad 14 mln ściągnięć.

Drake jest szóstym laureatem nagrody Global Recording Artist of The Year Award, przyznawanej przez International Federation of the Phonographic Industry – jedynego takiego wyróżnienia, które odzwierciedla światowy sukces artysty na rynku nośników fizycznych i cyfrowych, od strumieni po winyle.

W poprzednich latach laureatami tej prestiżowej nagrody byli One Direction (2013), Taylor Swift (2014), Adele (2015), Drake (2016) i Ed Sheeran (2017).

– Drake ma za sobą fantastyczny, pełen rekordów rok, który w pełni zasługuje na nagrodę IFPI dla Artysty Roku. To, że otrzymał to wyróżnienie po raz drugi w historii, najlepiej świadczy o jego nieustającej światowej popularności i świetnym kontakcie z fanami – skomentowała przewodnicząca IFPI, Frances Moore.

Drake był gwiazdą Open'er Festival 2015 w Gdyni.

Ukraina nie jedzie na Eurowizję. Spór z wojną w tle

Ukraina nie będzie miała swojego reprezentanta w tegorocznym konkursie Eurowizji. Piosenkarka Maruv wygrała eliminacje i miała jechać do Izraela,...

zobacz więcej

Tegoroczne zestawienie Top 10 najpopularniejszych artystów odzwierciedla atrakcyjność muzyki na świecie. Począwszy od supergwiazd, takich jak Drake, Ed Sheeran i Ariana Grande, przez wzrost popularności nowych gatunków np. k-popu, po muzyczne dziedzictwo zespołów takich jak Queen – fani odkrywają muzykę z różnych gatunków i różnych zakątków świata.

Południowokoreański siedmioosobowy zespół BTS zajął drugie miejsce w rankingu IFPI, odnosząc światowy sukces dzięki albumowi „Love Yourself: Tear”, wydanemu w maju 2018 r., i „Love Yourself: Answer” wydanemu w sierpniu 2018 r. Od czasu założenia zespołu w 2013 roku BTS zyskał globalną wspólnotę fanów – znaną jako A.R.M.Y. i odegrał kluczową rolę w popularyzowaniu k-popu na świecie.

Ed Sheeran, laureat nagrody w 2017 r., utrzymuje ugruntowaną pozycję na trzecim miejscu rankingu dzięki nieustającej popularności swojego trzeciego studyjnego albumu i singlowych światowych hitów, takich jak „Shape of You”, „Castle on the Hill”, „Galway Girl” oraz „Perfect”.

źródło:

Zobacz więcej