Zmarł dyrektor wyścigowy Formuły 1

Charlie Whiting ponad 20 lat był delegatem technicznym FIA w Formule 1 (fot. TT/Red Bull Racing)

Nie żyje Charlie Whiting, delegat techniczny Fédération Internationale de l’Automobile (FIA) w Formule 1. Zmarł trzy dni przed rozpoczęciem nowego sezonu.

Kubica znowu w Formule 1, czyli wielkie powroty sportowców po wypadkach

Po więcej niż ośmiu latach przerwy Robert Kubica powraca do rywalizacji w mistrzostwach świata Formuły 1. Polski kierowca uległ w 2011 roku...

zobacz więcej

Przyczyną śmierci Charliego był zator płucny. Zmarł w Melbourne, gdzie w niedzielę odbędzie się Grand Prix Australii. Miał 66 lat.

Karierę w F1 Charlie Whiting rozpoczął w 1977 r., pracując w zespole Hesketh. Od 1980 r. był zatrudniony w ekipie Brabham. W ciągu kilku lat awansował na stanowisko szefa mechaników, a następnie na stanowisko głównego inżyniera. W tym zespole pracował do końca 1987 r.

W 1988 r. wstąpił do FIA, dla której pomagał w organizacji wyścigów. Od 1997 r. pełnił rolę dyrektora wyścigowego.

– Z ogromnym smutkiem dowiedziałem się o nagłym odejściu Charliego – powiedział prezydent FIA Jean Todt. – Znam Charliego Whitinga od wielu lat i był świetnym dyrektorem wyścigowym, centralną i niepowtarzalną postacią w Formule 1, która ucieleśniała etykę i ducha tego fantastycznego sportu. Formuła 1 straciła wiernego przyjaciela i charyzmatycznego ambasadora.

– Wszystkie moje myśli, te z FIA oraz całej społeczności sportów motorowych, są skierowane do jego rodziny, przyjaciół i wszystkich miłośników Formuły 1 – dodał Todt.źródło:
Zobacz więcej