Ostatni dzwonek na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie

Z dopłat bezpośrednich korzysta ponad 1,3 mln polskich rolników (fot. Pexels)

Rolnicy, u których w ostatnim roku nie było zmian w gospodarstwie, mają ostatni dzień na złożenie oświadczenia zamiast wniosków o dopłaty bezpośrednie. Dokument będzie potwierdzał brak zmian we wniosku o przyznanie płatności za 2019 r. w stosunku do zeszłego roku. Można go składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Minister rolnictwa: Polska żywność jest bezpieczna

Staliśmy się jednym z największych na świecie producentów drobiu. Eksportujemy ponad połowę produkcji mięsa drobiowego oraz 30-40 proc. mleka oraz...

zobacz więcej

Oświadczenie wyłącznie w wersji papierowej może złożyć właściciel gospodarstwa poniżej 10 ha, który w zeszłym roku ubiegał się o przyznanie płatności: obszarowej, dodatkowej, za zazielenienie, do powierzchni uprawy chmielu, do owiec i kóz, niezwiązaną do tytoniu, płatności ONW (dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi), pomocy za zalesianie, premię pielęgnacyjną i zalesieniową.

Rolnicy do 7 marca złożyli niespełna 100 tys. oświadczeń zamiast wniosku przez internet o dopłaty bezpośrednie. W zeszłym roku z takiej możliwości skorzystało około 430 tys. osób.

eWniosek Plus

Jolanta Dobiesz z ARiMR powiedziała, że oświadczenia składają rolnicy posiadający małe gospodarstwa, ale są też osoby, które maja bardzo dużą powierzchnię trwałych użytków zielonych i mniejszą gruntów ornych – czyli właśnie poniżej 10 hektarów.

– Dane na podstawie tych oświadczeń są wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus przez pracowników Agencji – wyjaśnia.

Jeżeli po złożeniu oświadczenia dojdzie do zmian w gospodarstwie rolnika, to do końca maja może on złożyć zmianę do wniosku.

Oświadczenie jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o przyznanie płatności za 2019 r. Dokument składa się w formie papierowej. Formularz można znaleźć na stronie internetowej ARiMR. Najwięcej oświadczeń złożono w województwach lubelskim, mazowieckim i małopolskim. Najmniej w lubuskim, pomorskim i zachodniopomorskim.

Od piątku będą przyjmowane wnioski o dopłaty bezpośrednie. Można złożyć je wyłącznie w formie elektronicznej, za pomocą aplikacji eWniosekPlus.

Z dopłat bezpośrednich korzysta ponad 1,3 mln polskich rolników.

źródło:

Zobacz więcej