RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Izba Gmin odrzuciła twardy brexit. Wynik głosowania zgodny z polskimi oczekiwaniami

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła możliwość opuszczenia Unii Europejskiej bez umowy. Deputowani stosunkiem głosów 312 za, 308 przeciw uchwalili wniosek wzywający rząd, aby wykluczył wszelką możliwość tak zwanego twardego brexitu.

Osiągnięto porozumienie ws. brexitu. May: Potrzebna była polisa ubezpieczeniowa

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i brytyjska premier Theresa May poinformowali, że porozumieli się ws. „prawnie wiążących” zapisów w...

zobacz więcej

Odrzucenie przez brytyjskich posłów scenariusza brexitu bez porozumienia jest zgodne z polskimi oczekiwaniami – ocenił wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.

„Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii bez umowy jest złym scenariuszem z punktu widzenia interesów gospodarczych Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej” - napisał wiceminister spraw zagranicznych w komentarzu po głosowaniu w Izbie Gmin.

Podkreślił, że bezumowny brexit przyniósłby także dużą nieprzewidywalność dla przedsiębiorców i obywateli.

„Głosowanie oznacza wejście Wielkiej Brytanii na ścieżkę przedłużenia okresu negocjacji, odłożenia daty brexitu” – wskazał. Wcześniej rząd Theresy May zapowiadał, że po odrzuceniu „twardego brexitu” zwróci się do Unii o przesunięcie daty wyjścia z Unii Europejskiej, wyznaczonej na 29 marca.

Szymański dodał, że Londyn wystąpi z taką propozycją, Polska odniesie się do niej konstruktywnie. Jednak po glosowaniu w Izbie Gmin brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że pomimo przyjęcia przez posłów uchwały przeciwko „twardemu brexitowi” taki scenariusz pozostaje domyślnym w świetle prawa międzynarodowego.

Szefowa rządu przypomniała, że na mocy prawa i w wyniku procedury opisanej artykułem 50. unijnych traktatów Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę o północy czasu brukselskiego z 29 na 30 marca br., a domyślnie byłoby to opuszczenie bez porozumienia ws. warunków wyjścia i przyszłej współpracy (tzw. bezumowny brexit).

Zmiana tej sytuacji prawnej jest możliwa jedynie przez przyjęcie jakiejś formy umowy (w tym dwukrotnie odrzuconej propozycji rządu lub nowej alternatywy) albo opóźnienie lub całkowite wycofanie się z planów wyjścia z UE.

Brexit bez umowy coraz bliżej. Izba Gmin odrzuciła kolejny projekt

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła rządowy projekt umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko jej przyjęciu zagłosowało 391 posłów,...

zobacz więcej

May jednocześnie potwierdziła, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w efekcie środowej decyzji posłowie będą w czwartek mogli zdecydować o ewentualnym przedłużeniu procesu opuszczenia Wspólnoty.

Wyliczając dostępne opcje, szefowa rządu powiedziała o wielu możliwościach, jakie mają do wyboru posłowie: od krótkiego, technicznego opóźnienia brexitu na potrzeby sfinalizowania jakiejś formy porozumienia ws. warunków wyjścia do dłuższego, potencjalnie zakładającego udział Wielkiej Brytanii w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, a nawet mogącego otwierać drogę do organizacji drugiego referendum lub całkowitej rezygnacji z brexitu.

Nie jest jednak także wykluczone, że większość posłów zasiadających w Izbie Gmin nie poprze żadnej z tych propozycji, pogłębiając trwający kryzys polityczny w tej sprawie.

Premier podkreśliła jednak, że odpowiedzialność za znalezienie rozwiązania dla obecnego impasu politycznego leży teraz w gestii Izby Gmin.

W razie braku jakichkolwiek innych ustaleń, niezależnie od opinii Izby Gmin, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

źródło:
Zobacz więcej