RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Kopia Świecy Niepodległości dla papieża Franciszka w rocznicę pontyfikatu

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin (P) i nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio (L) podczas mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin (P) i nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio (L) podczas mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie (fot. PAP/Radek Pietruszka)

W Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita warszawski przekazali legatowi papieskiemu kardynałowi Pietrowi Parolinowi kopię Świecy Niepodległości. W XIX wieku, podczas rozbiorów, ofiarował ją narodowi polskiemu papież Pius IX .

Ambasador RP wezwany do białoruskiego MSZ w związku z oświadczeniem IPN o „Burym”

Ambasador Polski na Białorusi był dziś w białoruskim MSZ. Został wezwany w związku z oświadczeniem IPN w sprawie działalności kapitana Romualda...

zobacz więcej

Kustosz Świątyni Opatrzności Bożej ks. Tadeusz Aleksandrowicz powiedział, że świeca jest wyrazem wdzięczności i darem narodu polskiego dla Ojca Świętego Franciszka.

– Wraz ze świecą wręczone zostają listy, które pan prezydent RP oraz arcybiskup metropolita warszawski dziękują Ojcu Świętemu za życzliwość dla naszej ojczyzny i działania, jakie na przestrzeni dziejów Stolica Apostolska podejmowała na rzecz wolności i suwerenności Polski – powiedział ks. Aleksandrowicz.

Kopię Świecy Niepodległości otrzymał również Nuncjusz Apostolski w Polsce. Arcybiskup Salvatore Pennacchio dziękował duchowieństwu i licznie zgromadzonym wiernym za uczestnictwo w jubileuszowej Mszy świętej.

– Pragnę wszystkim bez wyjątku serdecznie podziękować za obecności i wspólną modlitwę. Członkom Konferencji Episkopatu Polski, kardynałom, arcybiskupom i biskupom oraz przedstawicielom zagranicznych konferencji biskupów, przedstawicielom władz państwowych, na czele z panem prezydentem RP – powiedział Salvatore Pennacchio.

Legat papieski przewodniczył mszy świętej z udziałem prezydenta, premiera i polskich biskupów w szóstą rocznicę wyboru papieża, stulecie przywrócenia relacji dyplomatycznych Stolicy Apostolskiej i Polski oraz setną rocznicę pierwszego zebrania Konferencji Episkopatu Polski.

Ambasador RP na Białorusi wezwany do MSZ. Chodzi o oświadczenie IPN ws. „Burego”

Ambasador RP został wezwany do białoruskiego MSZ w związku z oświadczeniem IPN, w którym uznano za „wadliwe” wcześniejsze ustalenia tej instytucji....

zobacz więcej

Świeca Niepodległości została ofiarowana polskim kardynałom przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby przywieźli ją do Warszawy, dopiero wówczas, gdy Polska będzie już wolna. .

W 1920 r. świeca trafiła do naszej Ojczyzny. Od 3 czerwca 2018 r. znalazła swoje miejsce w Świątyni Opatrzności Bożej. Będzie zapalana tutaj każdego roku w Święto Niepodległości na znak wolnej Polski.

„Chcemy, aby ta świeca stała się symbolem naszej modlitwy w intencji Ojczyzny” – czytamy na stornie internetowej Centrum Opatrzności.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej