RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mieszkowski: Scena zbiórki na zabójstwo Kaczyńskiego była dowcipna i przewrotna

Scena zbiórki na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego w „Klątwie” „była dowcipna i bardzo przewrotna, a publiczność miała dużo radości w związku z tym” – stwierdził w TVP Info Krzysztof Mieszkowski, poseł Nowoczesnej. – Czy pana bawiłaby zbiórka na zabójstwo Pawła Adamowicza, gdyby ją zrobić w teatrze? – skomentował te słowa Jan Dziedziczak z Prawa i Sprawiedliwości.

Z krzyża zrobiono swastykę. Poseł Nowoczesnej na wystawie sztuki nowoczesnej

Do sieci trafiło zdjęcie, na którym grupa osób, wśród nich poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski, pozuje do wspólnego zdjęcia podczas wystawy...

zobacz więcej

Politycy dyskutowali w programie „Minęła 20” na temat zdjęcia, na którym m.in. Mieszkowski pozuje do wspólnego zdjęcia podczas wystawy sztuki nowoczesnej autorstwa Karoliny Jaklewicz. W tle widać obraz przedstawiający krzyż, który przez domalowanie czarną farbą dodatkowych linii zamieniony został w swastykę.

– Artysta ma prawo do wolności twórczej. (…) Sztuką jest to, co artysta powie, że nią jest – skomentował sprawę Mieszkowski.

– Czy pana bawiłaby zbiórka na zabójstwo Pawła Adamowicza, gdyby ją zrobić w teatrze? To byłaby świetna sztuka? Mnie to na przykład gorszy, uważam, że to jest niedopuszczalne, tak samo jak niedopuszczalna jest zbiórka, która tak pana bawi i pan mówi, że to jest świetna sztuka, na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego – odniósł się do tych słów Dziedziczak.

– Pan mówi, że wpisywanie swastyki w krzyż to jest wielka sztuka. Ciekawe, czy wpisanie swastyki w gwiazdę Dawida albo półksiężyc to sztuka. Myślę, że wasze środowisko podniosłoby larum w takim przypadku. Ja uważam, że trzeba szanować wszystkie religie i tym się różnimy. Pan uważa, że gwiazdę żydowską należy chronić, a krzyż już można opluwać – dodał polityk PiS.

Zdaniem Mieszkowskiego „w teatrze wódka nie jest wódką, strzał z pistoletu nie jest pistoletem, to jest konwencja, to jest forma”.

– Ta scena w „Klątwie” dotycząca Jarosława Kaczyńskiego była dowcipna i bardzo przewrotna, a publiczność miała dużo radości w związku z tym – stwierdził poseł Nowoczesnej.

źródło:
Zobacz więcej