RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„2 tys. osób straciło 600 mln zł”. CBA zatrzymało pracowników Alior Banku

12 osób zatrzymanych ws. piramidy finansowej (fot. arch. PAP/Marcin Kaliński)

Na polecenie łódzkiej prokuratury agenci poznańskiej delegatury CBA zatrzymali nad ranem 12 osób – wśród nich byłych i obecnych pracowników Alior Banku – podejrzanych o stworzenie piramidy finansowej – dowiedział się nieoficjalnie portal tvp.info. Przez ten przestępczy proceder ponad 2 tys. osób straciło ok. 600 mln zł. „Występujemy jako strona poszkodowana” – komentują przedstawiciele Alior Banku.

„Kolejne ogniwa w schemacie”. Prezesi dwóch spółek zatrzymani przez CBA

Agenci białostockiej delegatury CBA zatrzymali dwie osoby – prezesów polskiej i czeskiej spółki – które podejrzewane są o działalność w...

zobacz więcej

Prokuratura Regionalna w Łodzi prowadzi wielowątkowe śledztwo dotyczące m.in. nieprawidłowości przy oferowaniu klientom sektora bankowości prywatnej banku i biura maklerskiego certyfikatów zamkniętych funduszy inwestycyjnych oferowanych przez W Investment S.A – informuje rzeczniczka prokuratury Krajowej Ewa Bialik.

Jak poinformował w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski, nad ranem poznańskie CBA zatrzymało 12 pracowników jednego z banków; wśród nich dwóch z pionu kierowniczego.

– Ma to związek ze śledztwem, prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Łodzi, dotyczącym funkcjonowania w latach 2012-2017 na terenie kraju zorganizowanej grupy przestępczej. Ustalono, że grupa stworzyła i zarządzała na polskim rynku finansowym czterema funduszami inwestycyjnymi zamkniętych aktywów niepublicznych. W wyniku działania grupy ponad 2 tys. osób straciło co najmniej 600 mln zł. Szkody w mieniu funduszy oszacowano na ponad 90 milionów złotych – mówi Brodowski.

Zatrzymani zostaną przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszą zarzuty karne. Jak przypomniał rzecznik CBA, w tej sprawie zatrzymano już 11 osób, którym zarzucono działalność w zorganizowanej grupie przestępczej.

„W sprawie certyfikatów oferowanych przez W Investments Alior Bank występuje jako strona pokrzywdzona. Podkreślamy, że w pełni współpracujemy z prokuraturą i Komisją Nadzoru Finansowego w celu wyjaśnienia okoliczności związanych z sytuacją funduszy WI. Bankowi zależy na pełnym i szybkim wyjaśnieniu tej sprawy. Jednocześnie zaznaczamy, że Alior Bank jako pierwszy poinformował organy nadzoru o możliwych nieprawidłowościach ws. certyfikatów W Investments. Zgłosił także sprawę do prokuratury” – poinformowali przedstawiciele spółki w komunikacie, cytowanym przez money.pl.

źródło:
Zobacz więcej