„Kolejne ogniwa w schemacie”. Prezesi dwóch spółek zatrzymani przez CBA

Zatrzymań dokonali agenci białostockiej delegatury CBA (fot. cba.gov.pl)

Agenci białostockiej delegatury CBA zatrzymali dwie osoby – prezesów polskiej i czeskiej spółki – które podejrzewane są o działalność w zorganizowanej, międzynarodowej grupie przestępczej. Były ogniwami w tzw. schemacie karuzelowym – informują śledczy. To kolejne działania Biura w sprawie wyłudzenia blisko miliarda zł z VAT.

Kolejne osoby zatrzymane przez CBA ws. nielegalnego wywożenia leków za granicę

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejne cztery osoby, które miały działać w grupie przestępczej nielegalnie wywożącej leki z Polski za...

zobacz więcej

O zatrzymaniu poinformował rzecznik Biura Temistokles Brodowski. Jak podał w komunikacie, do tej sprawy zostało zatrzymanych już w sumie 19 osób. Według śledczych CBA, finansowa karuzela trwała kilka lat i obejmowała kilka krajów Unii Europejskiej.

Jak informuje Brodowski, zatrzymani to prezesi polskiej i czeskiej spółki działający w ramach międzynarodowej grupy przestępczej dopuszczającej się przestępstw karnych i skarbowych.

– Grupa usiłowała wyłudzić z budżetu państwa blisko 1 miliard zł nienależnego zwrotu podatku VAT. Osoby dzisiaj zatrzymane przez CBA były ogniwami w tzw. schemacie karuzelowym, polegającym na pozorowaniu zdarzeń gospodarczych i obrocie towarowym pomiędzy Polską, Niemcami, Czechami i Słowacją. W ramach tych działań wystawiano fikcyjne faktury kupna-sprzedaży m.in. kawy, słodyczy, baterii, maszynek do golenia i kosmetyków, które przed organami skarbowymi miały uwiarygodniać przestępcze działania grupy – podał.

Po zakończeniu czynności operacyjnych zatrzymani zostaną przewiezieni do prokuratury. Tam usłyszą zarzuty.

Jak przypomina rzecznik w komunikacie, „prowadzone przez CBA śledztwo jest wielowątkowe i rozwojowe”. – Biuro współpracuje przy tej sprawie z Podkarpackim Urzędem Celno-Skarbowym. Pierwsze zatrzymania miały miejsce w 2017 roku, gdy ujęto trzech członków ścisłego kierownictwa grupy, natomiast w lutym 2018 r. zatrzymano jednego z tzw. „inwestorów”, który wyłożyli środki finansowe na rozpoczęcie działalności grupy, aby następnie czerpać z tego tytułu korzyści finansowe – dodaje Brodowski.

źródło:
Zobacz więcej