Posadził rabarbar, przejął ziemię wartą miliony

Obrotny przedsiębiorca zarobił na rabarbarze 10 mln zł (fot. Pixabay/kaboompics)

Prywatny inwestor przejął za darmo 3,5 hektara gruntów w krakowskich Czyżynach, argumentując, że hodował na nich rabarbar. Ziemia, która należała do Politechniki Krakowskiej, została sprzedana Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego... za 10 mln zł.

Milionowy przekręt na ul. Husarii

Sfałszowany akt własności działki w dobrym punkcie stołecznego Wilanowa oraz przekonanie notariusza, że się jest jednym spadkobiercą nieruchomości...

zobacz więcej

O sprawie obrotu terenem znajdującym się pomiędzy aleją Bora-Komorowskiego i siedzibą Muzeum Lotnictwa poinformował portal Onet. Ziemie graniczą z os. Akademickim i częścią pasa startowego. W 2006 roku prywatny przedsiębiorca złożył do sądu wniosek o zasiedzenie terenu uczelni. Przekonywał, że jego rodzina uprawia na tych gruntach rabarbar.

Sprawa w krakowskim sądzie toczyła się sześć lat. Przesłuchano m.in. pracowników Lotnictwa Polskiego, którzy zeznali, że nie wiedzą o żadnej uprawie rabarbaru na tych terenach. Mimo to sąd uznał, że prawowitym właścicielem gruntu jest inwestor, który zasiedział ziemię. W efekcie przejął 3,5 ha za darmo.

Półtora roku temu ziemia zmieniła właściciela. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego kupił ją za 10 mln zł. – Kwota została zapłacona jednorazowo. Zakup gruntu był współfinansowany z projektu unijnego – oświadczył Filip Szatanik, rzecznik biura prasowego urzędu. Urzędnicy chcą wykorzystać ziemie do budowy Małopolskiego Centrum Nauki.

źródło:
Zobacz więcej