RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Rzucały monetami w silniki lotnicze „na szczęście”. Zatrzymano dwie pasażerki

„To zagraża bezpieczeństwu ruchu lotniczego a sprawcy grozi karą” – ostrzegają linie lotnicze Lucky Air (fot. Fabrizio Gandolfo/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
„To zagraża bezpieczeństwu ruchu lotniczego a sprawcy grozi karą” – ostrzegają linie lotnicze Lucky Air (fot. Fabrizio Gandolfo/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Policja we wschodnich Chinach zatrzymała dwie pasażerki, które przed odlotem rzucały monetami o nominale jednego juana w samolot. Chciały w ten sposób zapewnić sobie bezpieczny lot. Maszyna linii Lucky Air lecąca do Czengdu w Syczuanie wystartowała z lotniska w Jinan w prowincji Szantung z dwugodzinnym opóźnieniem.

Dziś piątek trzynastego. Być może jesteś paraskewidekatriafobem

Piątek trzynastego – najbardziej przesądni tego dnia zostają w domu, inni bardziej niż zwykle uważają na siebie. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego...

zobacz więcej

Start samolotu nastąpił dopiero po odnalezieniu monet i upewnieniu się, że nie trafiły one do żadnego z silników. Wtedy 260 pasażerom groziłoby poważne niebezpieczeństwo.

– Gdyby moneta została wessana do silnika, mógłby on wpaść w drgania, stracić ciąg, a nawet zatrzymać się zupełnie w powietrzu. To wiązałoby się z wielkim zagrożeniem dla pasażerów na pokładzie – wyjaśnił jeden z profesorów chińskiego Uniwersytetu Lotnictwa Cywilnego cytowany przez China Daily.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy chińscy pasażerowie rzucają monetami w samoloty, wierząc, że przyniesie to im szczęście bądź zapewni bezpieczeństwo w podróży. W lutym te same linie Lucky Air musiały odwołać lot po tym, jak jeden z pasażerów przyznał się, że rzucił dwiema monetami w samolot.

Przewoźnik odniósł wówczas straty w wysokości 140 tys. juanów (80 tys. zł), a perturbacje w podróży dotknęły 162 pasażerów. 28-letni sprawca został skazany na siedem dni aresztu.

W czerwcu 2017 r. pewna 80-latka rzuciła garść drobnych w samolot China Southern Airlines na lotnisku w Szanghaju licząc, że dzięki temu w podróży nie spotka jej nieszczęście. Opóźniła start o pięć godzin, a straty wyceniono na 1 mln juanów. Nie skazano jej ze względu na zaawansowany wiek, podobnie jak 76-latki, która kilka miesięcy później uczyniła to samo.

„Obrzucanie samolotów monetami nie tylko nie przynosi szczęścia, ale zagraża bezpieczeństwu ruchu lotniczego, a sprawcy grozi karą” – ostrzegają linie lotnicze Lucky Air.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej