RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Brexit bez umowy coraz bliżej. Izba Gmin odrzuciła kolejny projekt

Opóźnienie brexitu oznacza przekazanie kontroli nad procesem Brukseli – ostrzegała Theresa May (fot. PAP/PA/UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT)

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła rządowy projekt umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko jej przyjęciu zagłosowało 391 posłów, za – 242 deputowanych (różnica 149 głosów).

Coraz więcej Brytyjczyków za brexitem bez umowy

Brytyjski „Sunday Telegraph” opublikował w niedzielę wyniki sondażu, który sugeruje rosnące poparcie Brytyjczyków dla bezumownego wyjścia z Unii...

zobacz więcej

Przegrana rządu jest niższa niż w styczniu, kiedy premier Theresa May odnotowała najwyższą porażkę urzędującego premiera w historii brytyjskiego parlamentaryzmu. Przeciwko propozycji zagłosowało wtedy 432 posłów, przy zaledwie 202 głosach poparcia (różnica 230 głosów).

Według wcześniejszych zapowiedzi szefowej rządu posłowie po odrzuceniu projektu umowy mają dostać w środę szansę, by wypowiedzieć się, czy Wielka Brytania powinna zdecydować się na wyjście z UE bez umowy.

W razie porażki również tego wniosku w czwartek mogliby przegłosować nową instrukcję dla rządu, by przedłużyć proces opisany w artykule 50. traktatu UE i w efekcie opóźnić brexit.

Komentatorzy spodziewają się jednak, że premier May wygłosi oświadczenie tuż po ogłoszeniu wyniku głosowania, nakreślając kolejne kroki w procesie opuszczenia Wspólnoty.

Jeśli parlament nie poprze proponowanego przez rząd porozumienia lub opóźnienia brexitu, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

„Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej”

Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie brexitu,...

zobacz więcej

Premier ostrzegła, że „głosowanie przeciwko wyjściu bez umowy i za przedłużeniem nie rozwiązuje problemów, z którymi się mierzymy”.

– Unia Europejska będzie chciała wiedzieć, w jaki sposób chcemy użyć takiego odroczenia i ta izba będzie musiała odpowiedzieć na to pytanie. Czy chce cofnąć procedurę z artykułu 50.? Czy chce zorganizować drugie referendum? Czy chce wyjścia z umową, ale inną niż ta? To wybór nie do pozazdroszczenia, ale za sprawą decyzji, którą izba podjęła, musimy się teraz z nim zmierzyć – wskazała Theresa May.

źródło:

Zobacz więcej