Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Na Wzgórzu Świątynnym wybuchła bomba. Policja blokuje wejście

Cały czas trwają starcia między siłami policyjnymi a wiernymi (fot. REUTERS/Ammar Awad)

Izraelska policja zamknęła wejścia na Wzgórze Świątynne w Jerozolimie i zablokowała dostęp do Starego Miasta. Przyczyną był wybuch bomby w okolicach znajdującego się tam posterunku policji. Starcia między siłami policyjnymi a wiernymi trwają.

Komisja ONZ: Izraelscy snajperzy „celowo strzelali” do palestyńskich dziennikarzy

Rząd Izraela musi wskazać winnych zabicia dwóch palestyńskich dziennikarzy Yasera Murtaja i Ahmeda Abu Husseina w kwietniu 2018 r. – ogłosił...

zobacz więcej

Ładunek wybuchowy został rzucony w kierunku posterunku policji, znajdującego się na Wzgórzu Świątynnym. Na miejscu doszło do pożaru.

Policjanci wdarli się do muzułmańskiego kompleksu świątynnego i aresztowali trzech podejrzanych. Wszystkie bramy na Wzgórze Świątynne zostały zamknięte, a policja ewakuowała obecnych tam ludzi. Wejście na Stare Miasto w Jerozolimie również zostało zablokowane.

Na miejscu wybuchły starcia między policjantami a muzułmanami. Palestyńczycy donoszą, że aresztowano kilku pracowników obsługujących miejsce oraz wiernych, a policja włamała się do najważniejszego meczetu w mieście – Kopuły na Skale.

Palestyńscy świadkowie donoszą, że widzieli, jak aresztowano cztery osoby, w tym dwie kobiety. Według Czerwonego Półksiężyca dwóch Palestyńczyków rannych w starciach zostało ewakuowanych do pobliskiego szpitala.

Izrael zamrozi 138 mln dolarów z funduszy należnych władzom Autonomii Palestyńskiej

Rząd premiera Benjamina Netanjahu ogłosił w niedzielę, że zamrozi 138 mln dolarów z funduszy należnych władzom Autonomii Palestyńskiej, czyli...

zobacz więcej

Do sprawy odniósł się Hamas, który wydał oświadczenie. „Wzywamy Palestyńczyków z całego świata – w Jerozolimie, na Zachodnim Brzegu i w obrębie Zielonej Linii – do szturmowania meczetu Al-Aksa, do przerwania barykady, którą zbudowała przed nami izraelska policja. Nigdy nie rezygnujmy z prawa swobodnego wchodzenia do kompleksu” – napisano.

Posterunek policji, który był celem wtorkowych ataków Palestyńczyków, znajduje się niedaleko Kopuły na Skale w centrum Wzgórza Świątynnego. W przeszłości wielokrotnie był już celem ataków. Palestyńczycy postrzegają obecność policji w tym miejscu jako symbol okupacji ich ojczyzny przez państwo izraelskie. Najbardziej krwawe starcia miały tu miejsce w 1990 r., kiedy tłum Palestyńczyków otoczył kilku policjantów. Podczas zajść na Wzgórze Świątynne wdarli się funkcjonariusze izraelskiej Straży Granicznej. W wyniku starć zginęło 17 Palestyńczyków.

źródło:
Zobacz więcej