Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Mężczyzna wyproszony z pociągu. „Pasażerowie twierdzili, że jest homofobem”

Publicysta musiał opuścić pociąg we Wrocławiu (fot. arch. PAP/Maciej Kulczyński)

Publicysta Ireneusz Lisiak został wyproszony z pociągu we Wrocławiu. Jak relacjonuje, w rozmowie z jedną z pasażerek związki homoseksualne określił jako „pedalskie”, co wywołało oburzenie wśród pasażerów i załogi pociągu, która skutecznie uniemożliwiła mu dalszą podróż.

Słynna tenisistka wyrzucona z organizacji walczącej z homofobią i transfobią

Czeska tenisistka Martina Navratilova została mocno skrytykowana za felieton, w którym przedstawiła krytyczną opinię na temat osób transpłciowych...

zobacz więcej

Jak informuje Radio Poznań, Ireneusz Lisiak zmierzał pociągiem PKP Intercity do Poznania na spotkanie autorskie. Jednak we Wrocławiu musiał opuścić pociąg, bo pod jego adresem padły oskarżenia o homofobię i – jak relacjonuje Lisiak – współpasażerowie nie chcieli z nim jechać.

Publicysta twierdzi, że podczas rozmowy z jedną z pasażerek pociągu powiedział, że „cały ten system emerytalny to jest powielanie systemu Bismarcka, czyli solidarności pokoleń. Powiedziałem, że mnie wkurza, że moje wnuki będą musiały płacić na tych wszystkich libertynów, którzy nie mają dzieci, którzy są w związkach homoseksualnych - powiedziałem „pedalskich” – relacjonuje Lisiak.

Jak mówi, po interwencji kierownika pociągu, która poprzedzona była rozmową ze wspomnianą pasażerką, pisarz został wyproszony z pociągu - nie pozwolono mu dalej podróżować do Poznania. Miał opuścić pociąg w asyście policji.

TVN musi przeprosić aktorkę. Bezpodstawnie zarzucił jej homofobię

Stacja TVN prawomocnym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie musi przeprosić felietonistkę Joannę Szczepkowską za audycję na temat jej artykułu...

zobacz więcej

PKP Intercity zapytane przez portal tvp.info o zdarzenie z Wrocławia wskazało w oświadczeniu, że do wyproszenia z pociągu faktycznie doszło. „W sobotę, 9 marca, drużyna konduktorska pociągu IC nr 3806 Malczewski w związku z zachowaniem pasażera zgłosiła potrzebę interwencji policji, która została podjęta o godz. 11:50 na stacji Wrocław Gł. Zgodnie z analizą raportów z pracy drużyny konduktorskiej należy podkreślić, że wypełniła ona swoje zadania zgodnie z kompetencjami i nałożonymi obowiązkami. Podjęte zostały czynności zgodne m.in. z ustawą Prawo przewozowe, w której art. 15 ust. 3 wprowadza się możliwość wypraszania ze środków transportu »osób uciążliwych dla podróżnych lub odmawiających zapłacenia należności za przewóz« – oświadcza przewoźnik.

„W przypadku, gdy drużyna konduktorska stwierdzi, że w pociągu nastąpiło np. zakłócenie ładu i porządku publicznego, kierownik pociągu zobowiązany jest zawiadomić organy porządkowe (SOK, Policję). Dalszy tok postępowania uzależnia się od decyzji służb. Zachowanie pasażera zatem przekroczyło granice przyjętych zasad współżycia społecznego i zakłóciło spokojną podróż innych pasażerów” – stwierdza PKP Intercity.

Z kolei Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu poinformowała portal tvp.info, że w związku z wezwaniem przewoźnika policjanci dokonali interwencji na dworcu kolejowym, przy czym zaznacza, że przebiegała ona spokojnie; mężczyzna nie awanturował się. – Zgodnie z procedurami podjęto interwencję. Podjęto ją bez użycia przymusu czy siły. Pasażer wykonał polecenie i opuścił pociąg – powiedział portalowi tvp.info kom. Kamil Rynkiewicz z KWP we Wrocławiu.

Ireneusz Lisiak jest absolwentem Politechniki Krakowskiej, relegowanym ze studiów polonistycznych za udział w protestach studenckich 1968 r. W ramach represji został objęty 3-letnim zakazem studiów.

źródło:
Zobacz więcej