Najdłużej emeryturę pobierają artyści, najkrócej przedsiębiorcy

Z danych ZUS pokazujących, kto i jak długo korzysta z emerytury, wynika, że średnia dla ogółu wynosi nieco ponad 18 lat (fot. Shutterstock/Matthew Nigel)

Z opublikowanych przez ZUS danych wynika, że najdłużej świadczenia emerytalne pobierają artyści, aktorzy, tancerze czy śpiewacy, a najkrócej przedsiębiorcy – podkreśla wtorkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wypłacali emerytury zmarłym. Budżet stracił miliony

Trybunał Obrachunkowy (TC) w Lizbonie, odpowiednik polskiej Najwyższej Izby Kontroli, ustalił, że w latach 2016-17 Portugalia przekazała około 4...

zobacz więcej

Gazeta podała, że z danych ZUS pokazujących, kto i jak długo korzysta z emerytury, wynika, że średnia dla ogółu wynosi nieco ponad 18 lat.

Jak podkreślono, występują duże rozbieżności pomiędzy poszczególnymi grupami zawodowymi. „Najdłużej na emeryturze żyją artyści – przeciętnie 25 lat” – czytamy.

– Bycie aktorem tancerzem czy śpiewakiem operowym wymaga reżimu zdrowotnego. Nie ma mowy, by funkcjonować w zawodzie i sobie kolokwialnie mówiąc, pozwalać – komentuje ten wynik cytowany w gazecie aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich Paweł Królikowski. Z kolei demograf z SGH Zofia Lewandowska-Szweda podkreśla, „że istotne znaczenie ma to, że dziś część tej grupy zawodowej ma prawo do wcześniejszych emerytur”.

„Na przykład tancerze, ekwilibryści czy kaskaderzy mogą zacząć pobierać świadczenia już w wieku 40 (kobiety) lub 45( mężczyźni) lat. To tłumaczy też dlaczego kolejnymi grupami zawodowymi najdłużej pobierającymi emeryturę są nauczyciele oraz górnicy” – podkreśla „DGP”. Jak dodaje, dane ZUS pokazują, że nauczyciele żyją na emeryturze przeciętnie 24 lata i 9 miesięcy, natomiast górnicy – o rok krócej.

„Ponadto nauczyciele zazwyczaj mają wyższe wykształcenie. A korelacja między nim a stanem zdrowia jest potwierdzona naukowo. Takie osoby wiedzą, że należy się badać, mają wyższą świadomość zdrowotną” – podkreśla cytowana w gazecie Zofia Lewandowska-Szweda.

Jak podaje gazeta, grupą zawodową, której ZUS najkrócej wypłaca świadczenia emerytalne – średnio przez zaledwie 15 lat – są przedsiębiorcy. „Między innymi dlatego, że nie mają prawa do wcześniejszych emerytur. Ale wpływ na to ma także tryb pracy i związany z nią stres” – zauważa cytowana w gazecie dr hab. Wiktoria Wróblewska z SGH.

„DGP” podkreśla też, „że inne zawody, których przedstawiciele świadczenia pobierają relatywnie krótko, to kolejarze (18 lat i 9 miesięcy), a także księża (19 lat i miesiąc)”.

źródło:

Zobacz więcej