RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gilotynował karpie bez ogłuszania. Jest wyrok

Wojciech Cz. przyznał się do winy (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)
Wojciech Cz. przyznał się do winy (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)

To pierwszy taki wyrok w Polsce. Sąd Rejonowy w Krotoszynie (woj. wielkopolskie) skazał 59-letniego sprzedawcę karpi na trzy miesiące bezwzględnego więzienia za zabijanie ryb bez ich wcześniejszego ogłuszania.

Zabijał nieogłuszone karpie. Nie wiedział, że tak nie wolno [WIDEO]

59-letni mieszkaniec powiatu krotoszyńskiego usłyszał zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem nad karpiami. Uśmiercał je przez obcięcie...

zobacz więcej

Do przestępstwa doszło w grudniu ubiegłego roku na miejskim targowisku w Krotoszynie. Sprawę na policję zgłosili działacze z fundacji Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva! Wojciech Cz. z Rozdrażewa był oskarżony o znęcanie się ze szczególnym okrucieństwem nad zwierzętami.

„Sąd ukarał Wojciecha Cz. za gilotynowanie nieogłuszonych ryb na targowisku w Krotoszynie karą bezwzględnego pozbawienia wolności za znęcanie się nad karpiami ze szczególnym okrucieństwem. Oprócz tego sąd nakazał także wypłacenie 1000 zł nawiązki na TOZ w Krotoszynie i zasądził pokrycie kosztów zastępstwa procesowego na rzecz Fundacji Viva (1700 zł – przyp. red.), która była w tej sprawie oskarżycielem posiłkowym oraz zadecydował o przepadku gilotyny, którą mężczyzna zabijał karpie” – poinformowała organizacja na Facebooku.

Oskarżony wnioskował o uniewinnienie. Mówił, że nie był świadom, że nie można zabijać karpi w ten sposób. Dowodził też, że ryby zabijał gilotyną bez ogłuszenia na wyraźne prośby klientów, którzy cenią sobie mięso z w ten sposób zabitych karpi. Obiecał też, że już nigdy nie będzie tak robił.

Prokurator chciał dla oskarżonego pół roku pozbawienia wolności. Ostatecznie sąd przystał na 3 miesiące bezwzględnego więzienia. Wojciech C. zapowiedział apelację.

źródło:
Zobacz więcej