RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Natura odsłoniła rzeźby lwów na Cmentarzu Orląt. Wcześniej Ukraińcy zasłonili je płytami

Lwy są zasłonięte od trzech lat. Władze sprawdzają, czy rzeźby nie mają charakteru antyukraińskiego (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)
Lwy są zasłonięte od trzech lat. Władze sprawdzają, czy rzeźby nie mają charakteru antyukraińskiego (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

Silny wiatr zerwał płyty OSB, którymi zasłonięto jedną z dwóch słynnych rzeźb lwów na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Administracja cmentarza zapewnia, że zamontuje nowe płyty. Na razie rzeźbę powtórnie przysłonięto; tym razem owinięto ją zieloną plandeką.

Ukraiński portal Zaxid.net, który przypomniał, że wcześniej kilkakrotnie zrywano płyty zasłaniające rzeźby, powołując się na dyrektora muzeum „Cmentarz Łyczakowski” zapewnił, że tym razem nie jest to „prowokacja polityczna”.

Ukraiński sąd ukarał Polaka za zniszczenie zasłony rzeźb lwów na Cmentarzu Orląt

Sąd we Lwowie ukarał obywatela Polski za zniszczenie konstrukcji zasłaniającej posągi lwów na Cmentarzu Orląt. Polak ma zapłacić karę pieniężną. Od...

zobacz więcej

„Mychajło Nahaj zaznaczył, że skrzynię z jednego lwa zerwały w nocy silne porywy wiatru. Na kamerach zostało to zarejestrowane” – poinformował Zaxid.net.

– Próbowaliśmy zabezpieczyć to w ciągu dnia, ale tam taki korytarz wietrzny, że od razu zrywa znowu. Sądzę, że jutro to odtworzymy – obiecywał Nahaj.

Dwa kamienne lwy stanowiące niegdyś integralną część kolumnady Pomnika Chwały powróciły na Cmentarz Orląt Lwowskich w grudniu 2015 r. O powrót rzeźb zabiegała polska Fundacja Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

O powrocie zabytkowych rzeźb, usuniętych w 1971 r. przez władze sowieckie, informowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zapowiadało, że konserwacja zniszczonych figur będzie przeprowadzona wiosną 2016 r.

Konserwacja jednak się nie rozpoczęła, bo lwowska rada obwodowa zwróciła się do policji o sprawdzenie, czy posągi znalazły się tam legalnie i czy ich ponowne umieszczenie na nekropolii nie ma charakteru antyukraińskiego. Od tego czasu lwy są zasłonięte.

Rada Obwodowa we Lwowie żąda usunięcia lwów z Cmentarza Orląt

Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia posągów lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich, które uznała za „symbol polskiej okupacji Lwowa”. Oświadczenie...

zobacz więcej

Zgodnie z założeniem architektonicznym Rudolfa Indrucha – uczestnika walk o Lwów, który wygrał konkurs na zaplanowanie cmentarza w 1921 roku – głównego wejścia strzegły dwa kamienne lwy, z których jeden miał na tarczy herb Lwowa i napis: „Zawsze wierny”, drugi zaś – godło Rzeczypospolitej oraz inskrypcję: „Tobie Polsko”.

Odsłonięcie Pomnika Chwały, łukowej gloriety złożonej z trzech pylonów oraz 12 kolumn, która okalała cmentarz od strony dzielnicy Pohulanka, miało miejsce 11 listopada 1934 roku. Całe założenie zostało zdewastowane w latach 70. na polecenie władz ZSRS. Rzeźby, w przeciwieństwie do kolumn i nagrobków, które zmiażdżyły czołgi, nie zostały zniszczone, ale wywieziono je i ukryto.

Cmentarz Obrońców Lwowa stanowi wydzieloną część cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie. Znajdują się na nim mogiły uczestników bitwy o Lwów, poległych w latach 1918-1920. Rekonstrukcja Cmentarza Orląt i podniesienie go ze zniszczeń jest zasługą pracowników firmy Energopol, którzy zaczęli porządkować teren zdewastowanego cmentarza w 1989 roku.

Uroczystość ponownego otwarcia cmentarza odbyła się 24 czerwca 2005 roku. Uczestniczyli w niej ówcześni prezydenci Polski i Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej