RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzecznik Praw Dziecka pyta Trzaskowskiego o podstawę prawną deklaracji LGBT

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwrócił się do prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, aby podał podstawy prawne odnoszące się do podpisanej przez niego deklaracji LGBT. Uprawnienia samorządu terytorialnego nie dotyczą kwestii programowych, które są uregulowane m. in. w przepisach prawa oświatowego – przypomniał rzecznik.

Wiceminister nauki o karcie LGBT: Nie pozwolimy na indoktrynację dzieci

Rodzice mają prawo do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi wartościami i nie można tego prawa kwestionować. Kuratorzy będą interweniować, gdy będą...

zobacz więcej

– Standardy, które sporządziła WHO, niosą ze sobą stwierdzenia, które są wątpliwe dla wielu rodziców – wskazał RPD. Mikołaj Pawlak zwrócił uwagę, że są one adresowane do decydentów i specjalistów zajmujących się edukacją i zdrowiem.

– Pytanie, czy decydentem w sprawach treści edukacyjnych jest samorząd terytorialny i to niezależnie, czy prezydent miasta stołecznego Warszawy, wójt, burmistrz gminy na prowincji – zauważył Pawlak.

– Uprawnienia w tym zakresie mają takie same i one nie dotyczą kwestii programowych. Kwestie programowe są uregulowane w podstawie programowej, w przepisach Prawa oświatowego, na które jako organ pan prezydent Trzaskowski wpływu nie ma – sprecyzował Mikołaj Pawlak.

– Nawet środowisko, które co do zasady jest środowiskiem pana prezydenta, nie w pełni popiera treści przekazywane w deklaracji i w standardach WHO; czyli tam już jest rozłam i wątpliwość. Rodzice również w tym zakresie zgłaszają swe wątpliwości – zauważył RPD.

Według Pawlaka fakt, że władze Warszawy zapowiedziały, że nie wprowadzą standardów WHO na wczesnym etapie edukacji, dowodzi, że „albo nie była znana treść standardów WHO przez pana prezydenta, albo były na tyle wątpliwe postanowienia tej deklaracji, że teraz po niecałych dwóch tygodniach wymagają one wyjaśnienia”.

Pawlak przekazał też, że od kwietnia działalność Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (800 12 12 12) „będzie rozszerzona w bardzo istotny sposób o dostępność do informacji również dla rodziców, nauczycieli i wszystkich osób zaniepokojonych treściami i sprawami prawnymi, które mają odzwierciedlenie w kwestiach, jakie są nauczane w szkołach”.

źródło:
Zobacz więcej