Poetka z Izraela laureatką Nagrody im. Herberta

Poetka izraelska Agi Miszol (fot. Wikipedia/Iris Nesher)

Poetka izraelska Agi Miszol została laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2019. Jury złożone ze światowych twórców i znawców literatury ogłosiło swoją decyzję w Teatrze Polskim w Warszawie.

Świadectwo i sumienie Herberta. Podsumowanie festiwalu

„Herbert – reintegracja” – pod takim tytułem odbyło się wtorkowe, ostatnie spotkanie w ramach Warszawskiego Festiwalu Herbertowskiego. Podczas...

zobacz więcej

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej - przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 r. za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Herberta.

Agi Miszol przyszła na świat w 1947 r. na Węgrzech, w rodzinie ocalałych z Holokaustu. Jako małe dziecko wyemigrowała z rodzicami do Izraela. Jest absolwentką wydziału literatury hebrajskiej Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

Jej pierwszy tomik poezji ukazał się w 1972 r. W 2002 r. Agi Miszol otrzymała nagrodę poetycką im. Jehudy Amichaja. Zajmuje się także nauczaniem oraz krytyką literacką. Jest także członkiem redakcji poświęconego poezji pisma „Helikon”.

W zeszłym roku jury nagrodziło irlandzką poetkę Nualę Ni Dhomhnaill tworzącą w języku gaelickim, dwa lata temu Breytena Breytenbacha - południowoafrykańskiego poetę, jednego z najbardziej cenionych twórców języka afrikaans, przeciwnika apartheidu i wieloletniego więźnia politycznego.

Trzy lata temu nagroda została przyznana szwedzkiemu poecie, dramaturgowi i prozaikowi Larsowi Gustafssonowi. Nie zdążył on jednak przed śmiercią odebrać nagrody.

Cztery lata temu - po raz pierwszy - otrzymał ją polski poeta Ryszard Krynicki. Dwie poprzednie zdobyli Amerykanie: William Stanley Merwin i pochodzący z Serbii Charles Simic. Polskie Radio jest patronem medialnym nagrody.

źródło:
Zobacz więcej