Tulia rezygnuje z coveru. Na Eurowizji zaśpiewa oryginalny utwór

Tulia to żeńska grupa ze Szczecina, którą tworzą cztery wokalistki: Joanna Sinkiewicz, Dominika Siepka, Patrycja Nowicka i Tulia Biczak (fot. arch. PAP/Tytus Żmijewski)

„Pali się” – tak zatytułowana jest piosenka, którą zespół Tulia wykona podczas Eurowizji 2019 w Izraelu. Tym razem grupa, nagrodzona Fryderykiem za fonograficzny debiut roku, zrezygnowała z coveru, stawiając na oryginalny utwór w dwóch wersjach językowych – polskiej i angielskiej.

Eurowizja 2019. Wiemy, kto będzie reprezentował Polskę w Tel Awiwie

Wiemy już, kto w maju pojedzie na Eurowizję w Tel Awiwie. Komisja TVP zadecydowała, że reprezentantem Polski na 64. Konkursie Piosenki Eurowizji...

zobacz więcej

„Pali się, pali się miłosny ogień! Płonie w nas, płonie w nas jak suchy las! Kochaj mnie, kochaj mnie mocniej i mocniej! Na nic tu, na nic tu ogniowa straż!” – brzmi oryginalny refren piosenki „Pali się” zespołu Tulia.

W rozmowie z PAP Life członkinie zespołu Tulia wspominały, że podczas kręcenia teledysku do tej piosenki na planie przez cały dzień byli również strażacy. – Pamiętam, że chcieli pokazać nam wóz strażacki, kiedy nagle rozległa się syrena. Musieli ruszyć na akcję. Myślałyśmy, że to efekty specjalne do naszego teledysku, ale to była autentyczna sytuacja. Zachowaliśmy powagę, w tym czasie niczego nie nagrywaliśmy, czekaliśmy, aż wszystko się uspokoi – wspomina Dominika Siepka.

Utwór skomponowała Nadia Dalin, a słowa napisali Sonia Krasny (tekst polski) oraz Allan Roch i Juda Friedman (tekst angielski).

Być może Tulia liczy na powtórzenie sukcesu Roksany Węgiel z Eurowizji Junior 2018, która również śpiewała polsko-angielski utwór „Anyone I Want To Be” i wygrała konkurs.

W tym roku wyjątkowo w Polsce nie odbyły się preselekcje, w których widzowie mieli możliwość wyboru piosenki na Eurowizję 2019. Polskiego reprezentanta wyłoniła komisja powołana przez TVP. Do 5 lutego artyści mogli składać zgłoszenia do TVP. Wśród zainteresowanych udziałem w Eurowizji 2019 wymieniano m.in. Isabell Otrębus, Szymona Wydrę & Carpe Diem, Blue Cafe, Marcina Sójkę, Szaszan, Martę Gałuszewską i zespół Tulia.

Polski zespół zaśpiewa hymn USA przed meczem NBA

Podczas polskiej nocy w NBA – najlepszej koszykarskiej ligi świata – zaśpiewają tegoroczne zwyciężczynie koncertu debiutów festiwalu piosenki w...

zobacz więcej

Do Izraela bardzo chciałyby jechać też siostry Godlewskie, które dotychczas bardziej znane były ze skandali obyczajowych i prowokacyjnych przeróbek znanych hitów, ale komisja TVP zdecydowała: na Eurowizję pojedzie zespół Tulia.

Tulia to żeńska grupa ze Szczecina, którą tworzą cztery wokalistki: Joanna Sinkiewicz, Dominika Siepka, Patrycja Nowicka i Tulia Biczak. W warstwie muzycznej grupa wykorzystuje takie instrumenty jak suka biłgorajska, lira korbowa czy piszczałka wielkanocna.

Zespół sławę zdobył po nagraniu folkowej wersji „Enjoy the Silence” Depeche Mode. W serwisie YouTube wideo obejrzało ponad 3 mln fanów, a słynna grupa zamieściła teledysk Tulii na swoim profilu. Kolejny cover, tym razem utworu „Nieznajomy” Dawida Podsiadły, został wyświetlony ponad 9 mln razy.

Na pierwszej płycie folkowego kwartetu zatytułowanej po prostu „Tulia” znalazły się utwory takich artystów jak Metallica, Grzegorz Ciechowski, Maanam, Wilki, T.Love, Seweryn Krajewski. Album zadebiutował na 7. miejscu listy pięćdziesięciu najlepiej sprzedających się płyt w Polsce i uzyskał status platynowej płyty, sprzedając się w nakładzie przekraczającym 30 tys. egzemplarzy.

64. Konkurs Piosenki Eurowizji 2019 odbędzie się w dniach 14-18 maja w Tel Awiwie. W ubiegłym roku piosenką „Toy” finał wygrała reprezentantka Izraela Netta Barzilai.

źródło:

Zobacz więcej