Fake news izraelskiego portalu. Napisał o antysemickim ataku w Warszawie

Portal Times of Israel poinformował, że dwóch pijanych Polaków próbowało wtargnąć do autobusu, na pokładzie którego była grupa izraelskich studentów (fot. TT/The Times of IsraelKonto zweryfikowane/Shutterstock/OleksSH)

Stołeczna policja zdementowała doniesienia portalu Times of Israel o rzekomym ataku dwóch Polaków na wycieczkę z Izraela. W wyniku tego zdarzenia miało dojść do postrzelenia. „Nie było żadnego postrzału. Nikt nie próbował dostać się do żadnego autokaru” – napisała policja na Twitterze. Zaznaczono, że doszło do sprzeczki, jednak na miejscu „nie było żadnej zagranicznej wycieczki studenckiej ani innych cudzoziemców”.

Jonny Daniels: Informacja o zdewastowaniu cmentarza w Świdnicy to fake news

Prezes fundacji From The Depths Jonny Daniels określił w środę informacje o zdewastowaniu żydowskiego cmentarza w Świdnicy jako fake news....

zobacz więcej

Portal Times of Israel poinformował, że dwóch pijanych Polaków próbowało wtargnąć w Warszawie do autobusu, na pokładzie którego była grupa izraelskich studentów. Do zdarzenia miało dojść przed hotelem Novotel Warszawa Centrum. Na portalu można przeczytać także, że osoba ochraniająca wycieczkę postrzeliła jednego z mężczyzn, który miał trzymać w ręku nóż.

Jonny Daniels, prezes fundacji zajmującej się relacjami polsko-żydowskimi, oznajmił na Twitterze, że jest „bombardowany” informacjami o ataku na grupę izraelskich studentów przez dwóch Polaków.

„Właśnie rozmawiałem z warszawską policją, która na razie powiedziała mi, że nie wiedzą o tym incydencie. Fake news?” – napisał.

Po interwencji Johnnego Danielsa artykuł został usunięty ze strony Times of Israel.

Głos w sprawie zabrała także stołeczna policja, która zdementowała nieprawdziwe doniesienia medialne.

„Nie było żadnego postrzału. Nikt nie próbował dostać się do żadnego autokaru. Zdarzenie, jak wynika z dotychczasowych ustaleń i informacji przekazanych przez wspominanego w tekście ochroniarza (notabene Polaka) nie ma żadnych związków z antysemityzmem, ani nacjonalizmem” – napisała policja na Twitterze. Dodano również, że „nietrzeźwy mężczyzna, który w tym zdarzeniu – sprzeczce uczestniczył, trafił do Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych. W czasie zdarzenia, w tym miejscu nie było żadnej zagranicznej wycieczki studenckiej ani innych cudzoziemców”.

„Z relacji wymienionego w tekście ochroniarza wynika, że w czasie zajścia nie padły żadne słowa o charakterze antysemickim. Podkreślamy jeszcze raz, że nikt nie strzelał. Nie mamy także żadnych informacji, aby ktokolwiek miał odnieść w tym zajściu obrażenia” – podkreśliła policja.

źródło:
Zobacz więcej