Były asystent Bieńkowskiej zatrzymany. „Kierował grupą przestępczą”

W poniedziałek został zatrzymany b. asystent obecnej polskiej komisarz UE – Lech B. Jak informuje rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prokurator Ewa Bialik, kierował on grupą przestępczą zajmującą się przestępstwami gospodarczymi. Oprócz B. zatrzymano także 5 innych osób. Wśród zatrzymanych jest brat komisarz Bieńkowskiej, Jarosław M. – dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Sprawa ma związek z próbą wyłudzenia kilkunastu milionów zł z funduszy unijnych. Zatrzymań dokonali agenci katowickiej delegatury CBA.

Prokuratura nie może przesłuchać Bieńkowskiej ws. nagrań z Sowy i Przyjaciół

W sprawie upublicznionych nagrań z restauracji Sowa i Przyjaciele i podejrzenia przestępstwa płatnej protekcji konieczne jest przesłuchanie jako...

zobacz więcej

Jak poinformował rzecznik CBA Temistokles Brodowski, zatrzymanych zostało pięciu śląskich przedsiębiorców i notariusz, prowadzący kancelarię notarialną w Tychach.

Jak podał rzecznik Biura, śledztwo dotyczy podejrzenia popełnienia oszustw na szkodę Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podmiotów gospodarczych i osób prywatnych. – Ustalenia śledczych wskazują na usiłowanie wyłudzenia 10 mln zł z beskidzkiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw oraz wyłudzenie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju ponad 2 mln zł – dodał.

Według śledczych zorganizowana grupa przestępcza mogła także powoływać się na wpływy u osób publicznych oraz popełniać przestępstwa gospodarcze oraz karnoskarbowe i „prać” pieniądze.

Zatrzymani zostali przewiezieni do Prokuratury Okręgowej w Katowicach, gdzie usłyszą zarzuty, wobec działań na przestrzeni lat 2012-18. Śledztwo jest rozwojowe – zaznacza Biuro.

Z ustaleń śledztwa wynika, że Lech B. jako współpracownik ówczesnej senator RP powoływał się na swoje wpływy w instytucjach i urzędach państwowych oraz bankach. Aby uwiarygodnić swoje szerokie kontakty i dowieść, że może załatwić każdą sprawę, umawiał się na spotkania w biurze senatorskim i posługiwał służbowymi wizytówkami.

źródło:
Zobacz więcej