RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kary bez limitów. UOKiK zajmie się nierzetelnymi dłużnikami

Żeby realizować nowe zadania, UOKiK zostanie mocno rozbudowany (fot. arch. PAP / Leszek Szymański)

Karanie nierzetelnych dłużników będzie jednym z głównych zadań UOKiK, który wesprze skarbówkę. Kary finansowe nie będą miały limitu - informuje poniedziałkowy „Puls Biznesu”.

Walka z zatorami płatniczymi. Nieuczciwi zapłacą kary

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma wszczynać postępowania wobec nierzetelnych firm i nakładać kary finansowe. To nowy pomysł na...

zobacz więcej

„Rynek nie radzi sobie z nierzetelnymi dłużnikami, którzy budują biznesy na kredyt kontrahentów. Dlatego wojnę wypowiedział im rząd. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT), autor projektu ustawy o zwalczaniu zatorów, skutecznie forsuje pomysł, aby jego zbrojnym ramieniem był Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), któremu w namierzaniu nierzetelnych dłużników ma pomagać Ministerstwo Finansów (MF)” – czytamy w dzienniku. Dodano, że projekt został już przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Żeby realizować nowe zadania, UOKiK zostanie mocno rozbudowany. Projekt MPiT, którym wkrótce zajmie się Rada Ministrów, przewiduje, że powstaną cztery nowe departamenty, utworzone będą 162 etaty i powołany zostanie wiceprezes do walki z zatorami – podał „PB”.

„Nasz urząd będzie tworzyć nową strukturę od podstaw. Przewiduje się podział na tzw. departamenty orzecznicze, badające zatory płatnicze, analizujące wpływające wnioski, przeprowadzające kontrole i wydające decyzje, oraz departamenty odwoławcze, które będą rozpatrywać odwołania przedsiębiorców od decyzji prezesa UOKiK. Zakłada się również utworzenie jednostki obsługującej sprawy, które trafią do sądów” – mówi cytowany przez gazetę Michał Holeksa, wiceprezes UOKiK.

Jednak największym wyzwaniem – jak zaznaczył – będzie proces rekrutacyjny. Ściągnięcie z rynku specjalistów może być bardzo trudnym zadaniem – ocenił rozmówca „PB”.

źródło:

Zobacz więcej