Nie krzywa wieża, nie Koloseum czy Capri. Turystów przyciągają walenie

„Wypatrywacz waleni” – to nowy fach i jednocześnie inicjatywa władz we włoskim regionie Liguria (fot. Yuri Smityuk\TASS via Getty Images)

„Wypatrywacz waleni” – to nowy fach i jednocześnie inicjatywa władz we włoskim regionie Liguria. Obserwacja tych ssaków stała się jedną z największych atrakcji turystycznych liguryjskiego wybrzeża. Zadanie ich kontroli i ochrony powierzono między innymi włoskiej marynarce wojennej, która przed pięciu laty otrzymała luksusowy jacht, skonfiskowany rosyjskiemu magnatowi za oszustwa podatkowe.

Walenie naśladują ludzką mowę

Niektóre wieloryby potrafią wydawać dźwięki do złudzenia przypominające ludzką mowę – wynika z najnowszych badań. Niecodzienne nagrania...

zobacz więcej

Warta wiele milionów jednostka otrzymała zadanie patrolowania wód, w których występują wieloryby i delfiny. Na obszarze Morza Liguryjskiego znajduje się rezerwat waleni. Organizowane są tam rejsy, podczas których dokonuje się obserwacji ośmiu gatunków ssaków.

Władze regionu postanowiły rozszerzyć ofertę dla turystów z całego świata, zatrudniając asystentów wycieczek morskich nazwanych „wypatrywaczami waleni”. Inicjatywa ta, jak podkreślono, to połączenie promowania turystyki i troski o środowisko morskie.

Asystent będzie towarzyszył turystom w czasie rejsów obserwacyjnych jako ich specjalny przewodnik informujący o obszarze morskim, na jakim się znajdują, o jego florze i faunie. Przede wszystkim zaś zostanie wyposażony w sprzęt, dzięki któremu będzie wypatrywał okazów waleni i je rozpoznawał, by następnie pokazać uczestnikom wycieczki.

Aby wykonywać tę pracę trzeba będzie przejść specjalny kurs zorganizowany przez władze regionu.

źródło:

Zobacz więcej