RAPORT

Tusk kontra Tusk

Polacy wśród ofiar katastrofy lotniczej w Etiopii

Dwóch Polaków zginęło w katastrofie samolotu Ethiopian Airlines, który rozbił się w niedzielę rano niedaleko stolicy Etiopii, Addis Abeby – poinformował dyrektor wykonawczy linii. Wszyscy ze 149 pasażerów i ośmiu członków załogi nie żyją. Samolotem podróżowali pasażerowie z ponad 30 krajów świata. Po godz. 16 polskie MSZ potwierdziło informację o śmierci Polaków. Poniedziałek będzie w Etiopii dniem żałoby narodowej.

Na pokładzie było ponad 150 osób. Spadł samolot lecący do Kenii

Nikt nie przeżył katastrofy samolotu Ethiopian Airline, który rozbił się w niedzielę niedaleko stolicy Etiopii, Addis Abeby – poinformował etiopski...

zobacz więcej

– Wśród ofiar niedzielnej katastrofy lotniczej samolotu Ethiopian Airlines jest dwóch Polaków – poinformowała w rozmowie z TVP Info rzeczniczka MSZ Ewa Suwara. – Tę informację jako rzecznik MSZ mogę potwierdzić, są to dwie osoby – oświadczyła Suwara. – Podejmujemy wszystkie możliwe działania dla dobra Polaków i rodzin Polaków, którzy zginęli w tej katastrofie – podkreśliła.

Przedstawiciel Ethiopian Airlines powiedział wcześniej, że wśród ofiar jest 32 Kenijczyków i 18 Kanadyjczyków, dziewięciu Etiopczyków, ośmiu Włochów, ośmiu obywateli Chin, ośmiu Amerykanów, siedmiu obywateli Wielkiej Brytanii, siedmiu Francuzów, sześciu Egipcjan, pięciu obywateli Holandii, czterech obywateli Indii, czterech Słowaków, trzech Austriaków, trzech Szwedów, trzech Rosjan, dwóch Marokańczyków, dwóch Hiszpanów, dwóch Polaków i dwóch Izraelczyków. Ponadto po jednym z obywateli Belgii, Indonezji, Somalii, Norwegii, Serbii, Togo, Mozambiku, Rwandy, Sudanu, Ugandy i Jemenu.

Cztery osoby znajdujące się na pokładzie używały paszportów ONZ, a ich narodowość nie jest jasna.


Na razie nie wiadomo, co spowodowało katastrofę nowej maszyny; Boeing 737 MAX 8 został dostarczony etiopskiemu przewoźnikowi w połowie listopada ub.r. – podaje agencja Associated Press. Dyrekcja linii oświadczyła w niedzielę po południu, że samolot „nie miał żadnych technicznych problemów”.
Linie lotnicze poinformowały, że boeing rozbił się sześć minut po starcie niedaleko miasta Debre Zeit (dawn. Bishoftu), około 60 km na południowy wschód od stolicy Etiopii. Izba Przedstawicieli Ludowych, niższa izba parlamentu tego kraju ogłosiła, że poniedziałek będzie dniem żałoby narodowej.

Tragedia słowackiego polityka. Jego rodzina zginęła w katastrofie Boeinga

Żona, córka i syn wiceprzewodniczącego Słowackiej Partii Narodowej (SNS), posła Antona Hrnko zginęli w niedzielę w katastrofie samolotu w Etiopii....

zobacz więcej

Znany włoski archeolog jedną z ofiar

Jedną z ośmiu włoskich ofiar jest znany na świecie archeolog z Sycylii Sebastiano Tusa. 66-letni Tusa był od zeszłego roku szefem wydziału do spraw dóbr kultury we władzach regionu Sycylia.

Naukowiec, syn znanego archeologa Vincenzo Tusy zorganizował liczne misje archeologiczne zarówno na swej rodzinnej wyspie, jak i wyprawy badawcze do Pakistanu, Iranu i Iraku – przypominają włoskie media.

Na Sycylii w 2005 roku kierował wykopaliskami na terenie starożytnego miasta Motja, założonego w VIII wieku p.n.e. przez Fenicjan jako ośrodek handlowy. Prowadził też prace na pobliskiej wyspie Pantelleria.

Sebastiano Tusa był w drodze do Kenii, gdzie miał wziąć udział w konferencji UNESCO w Malindi.

Wśród włoskich ofiar katastrofy samolotu w Etiopii są też dwie 30-letnie pracownice Światowego Programu Żywnościowego – agendy ONZ z siedzibą w Rzymie. Zginęło również dwoje innych reprezentantów tej agendy ONZ z Wiecznego Miasta: obywatele Serbii i Wielkiej Brytanii.

Zginęło także troje wolontariuszy z organizacji pozarządowych, zaangażowanych w inicjatywy pomocowe w Afryce. Na liście ofiar jest ponadto małżeństwo emerytowanych lekarzy z Toskanii, którzy nieśli pomoc humanitarną w krajach afrykańskich.

Prezydent Włoch Sergio Mattarella napisał w oświadczeniu, składając hołd włoskim ofiarom: „Kraj patrzy z uznaniem na ich zawodowe i życiowe zaangażowanie w dziedzinie kultury i archeologii, współpracy, na forum organizacji międzynarodowych w służbie na rzecz rozwoju”.

Katastrofa samolotu etiopskich linii lotniczych (fot. PAP/EPA/ST)
Katastrofa samolotu etiopskich linii lotniczych (fot. PAP/EPA/ST)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej