
„Pielęgnowanie pamięci o historii polskiej mniejszości mieszkającej na ówczesnych ziemiach niemieckich to obowiązek wobec naszych przodków i przyszłych pokoleń” – napisał premier Mateusz Morawiecki do uczestników obchodów 81. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła, które odbyły się we Wrocławiu.
W miejscu nieistniejącej już leśniczówki Kieraj koło Stawigudy na Warmii, w której w 1946 r. kilkakrotnie kwaterowali żołnierze 5. Wileńskiej...
zobacz więcej
W ramach uroczystości odczytano apel pamięci i złożono kwiaty pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła. W archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu odprawiona została Msza Święta.
Obchody rozpoczęły się pod tablicą z Prawdami Polaków spod Znaku Rodła przy kościele św. Marcina na Ostrowie Tumskim, w którym przed wojną zbierali się wrocławscy Polacy. Tam został m.in. odczytany list premiera Mateusza Morawieckiego.
Szef rządu podkreślił w nim, że obchody 81. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła to uroczystość szczególna. „Pielęgnowanie pamięci o historii polskiej mniejszości mieszkającej na ówczesnych ziemiach niemieckich to obowiązek wobec naszych przodków i przyszłych pokoleń” – napisał premier.
Mateusz Morawiecki zauważył, że wydarzenie, które upamiętnia rocznica, czyli Pierwszy Kongres Polaków w Niemczech, który odbył się w 1938 r. w Berlinie, „zapisało się na kartach historii”.
– Według powojennych szacunków w latach 1939-1945 w Warszawie zniszczono ok. 75 proc. budynków; bez prawobrzeżnej części miasta wskaźnik ten...
zobacz więcej
To już 15. edycja wrocławskich obchodów, które w ubiegłym roku miały jubileuszowy charakter z powodu 80. rocznicy wydarzenia. Senat ustanowił rok 2018 Rokiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła, a patronat honorowy objął nad obchodami prezydent Andrzej Duda.
3 grudnia 1937 r. w Domu Polskim w Zakrzewie Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła decyzję o zorganizowaniu I Kongresu Polaków, który odbył się 6 marca 1938 r. w Berlinie.
Na kongresie, w którym wzięło udział ponad 5 tys. przedstawicieli polskiej ludności, ogłoszono Pięć Prawd Polaków.
Kongres był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym okresie. W okresie międzywojennym na terytorium ówczesnych Niemiec mieszkało półtora miliona Polaków.
Pięć Prawd Polaków spod Znaku Rodła to:
Jesteśmy Polakami!
Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci!
Polak Polakowi bratem!
Co dzień Polak Narodowi służy!
Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!
Rodło to symbol Związku Polaków w Niemczech. Powstał w 1933 r., a jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu "rodzina" i ostatnich trzech wyrazu "godło".
Znak na czerwonym tle przedstawia białe rodło, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem. Związek Polaków w Niemczech prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną, bronił też praw i interesów polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.