Rozdano Fryderyki. Dawid Podsiadło z największą ilością statuetek

Dawid Podsiadło otrzymał trzy statuetki (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Dawid Podsiadło zdobył najwięcej statuetek Fryderyków podczas sobotniej gali jazzu i muzyki rozrywkowej najważniejszej polskiej nagrody muzycznej w Katowicach.

„Orzeł” dla Krzysztofa Zanussiego. „Jest właściwie historią polskiego kina”

Reżyser i scenarzysta Krzysztof Zanussi został laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2019 za osiągnięcia życia. Werdykt członków Polskiej...

zobacz więcej

Podsiadło otrzymał nagrody za album roku pop – „Małomiasteczkowy”, został uznany za autora roku, wraz z Bartoszem Dziedzicem odebrał też statuetkę jako team kompozytorski roku.

W kategorii alternatywny album roku Fryderyka odebrała Kasia Nosowska za album „Basta”. – Jestem jak dąb Bartek tej nagrody – nie tylko ze względu na staż wiekowy, w pasie też staram się nadążać – żartowała jedna z najbardziej zasobnych w Fryderyki artystek.

Flagowy utwór ubiegłorocznej trasy koncertowej Męskie Granie pt. „Początek” w wykonaniu Dawida Podsiadły, Krzysztofa Zalewskiego i Korteza zdobył Fryderyka w kategorii utwór roku. Nagrodę odebrał autor Krzysztof Zalewski. – Dziękuję chłopakom i całej Orkiestrze Męskiego Grania. Dzięki niej się dobraliśmy, a takich trzech, jak nas dwóch, to nie ma ani jednego – powiedział.

Fryderykiem wyróżniono też zrealizowany za pomocą jednego ujęcia teledysk do tej piosenki w reżyserii Tadeusza Śliwy. Zalewski otrzymał też nagrodę w kategorii cover za projekt Zalewski śpiewa Niemena. – Dziękuję Czesławowi Niemenowi, że zostawił po sobie taką schedę, tyle pięknych piosenek – powiedział muzyk odbierając statuetkę.

Za jazzowy album roku Fryderyka przyznano Marcin Wasilewski Trio, a za fonograficzny debiut roku – zespołowi Tulia. Fryderyk za rockowy album roku przypadł zespołowi Lao Che, zaś za album roku w kategorii pop alternatywny – Meli Koteluk. W kategorii „album roku folk muzyka świata” Fryderyka przyznano zespołowi Warszawskie Combo Taneczne za album „100 lat panie Staśku!”. Płyta „Malinowa” Stanisławy Celińskiej została uznana za najlepszy album z muzyką poetycką. Za album roku w kategorii muzyka dziecięca i młodzieżowa swojego pierwszego Fryderyka odebrała Natalia Kukulska. – Musiałam wrócić do śpiewania dla dzieci, żeby go dostać – żartowała artystka, która zadebiutowała jako dziesięciolatka.

Akademia Szwedzka: w tym roku dwie literackie Nagrody Nobla

W tym roku jesienią przyznane zostaną dwie Literackie Nagrody Nobla – jedna za 2019 rok oraz druga, zaległa, za 2018 rok – poinformowała we wtorek...

zobacz więcej

Co roku Akademia Fonograficzna honoruje muzyków i twórców szczególnie zasłużonych dla polskiej kultury. Złotego Fryderyka otrzymał legendarny zespół Skaldowie, pośmiertnie przyznano też statuetkę tragicznie zmarłemu w ubiegłym roku Robertowi Brylewskiemu, znanemu m.in. z zespołów Brygada Kryzys i Armia. – Odszedł zdecydowanie za wcześnie, był jednym z najbardziej barwnych i niezwykłych ludzi w polskiej muzyce rockowej ostatnich czterech dekad – wspominał przyjaciela Tomek Lipiński.

W 25-lecie tej najważniejszej nagrody muzycznej w Polsce odbyła się ona po raz pierwszy w Katowicach i po raz pierwszy z udziałem publiczności, która mogła na nią kupić bilety i stawiła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w liczbie 5 tysięcy.

Czołowi polscy artyści i eksperci branży muzycznej spotykają się w Katowicach w dniach 9, 10 i 12 marca. Oprócz sobotniej gali muzyki rozrywkowej i jazzu we wtorek odbędzie się gala muzyki poważnej. W programie jest też festiwal muzyczny, liczne konferencje oraz panele tematyczne z udziałem najlepszych ekspertów z kraju i zagranicy.

źródło:

Zobacz więcej