Wichura, ulewa i wyładowania. Burza z impetem uderzyła w Warszawę

Wiosennym burzom towarzyszy silny wiatr (fot. ilustracyjna; Richard Baker/In Pictures via Getty Images)

Nad Mazowszem przetoczyła się w sobotę nawałnica. Na stolicę lały się strugi wody i padał grad. Wszystko przy porywistym wietrze. Podobne zjawiska wystąpiły w innych rejonach kraju. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dla mieszkańców południowej i centralnej Polski. Ostrzega, że wichury mogą osiągać prędkość 110 km na godzinę. Można się ich spodziewać także nocą.

Bociany są już w drodze. Do Polski dotrą w połowie marca

Bociany zimujące w Afryce wyruszyły już w drogę do miejsc gniazdowania, m.in. w Polsce. W naszym kraju ptaki te spodziewane są w połowie marca. W...

zobacz więcej

Rzecznik komendanta Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział, że najwięcej zdarzeń do wieczora w sobotę odnotowano w województwach: mazowieckim, śląskim i pomorskim. Strażacy usuwali tysiące połamanych i powalonych drzew, które w wielu miejscach tarasowały ulice, drogi i szlaki kolejowe. Zabezpieczali uszkodzone fragmenty konstrukcyjne budynków, dachy i naderwane reklamy.

W związku z silnym wiatrem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zdecydowało o ogłoszeniu alertu dla woj. podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, lubuskiego, lubelskiego, dolnośląskiego, łódzkiego oraz południowych powiatów woj. wielkopolskiego i mazowieckiego. Uruchomiono system powiadamiania o zagrożeniach. Do mieszkańców południowej i centralnej Polski rozesłano SMS-y.

„Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia (...). Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych” – apeluje IMGW w komunikacie.

źródło:
Zobacz więcej