RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Do Caracas powraca prąd; wiele stanów nadal pogrążonych w ciemności

Przerwa w dopływie prądu nastąpiła przed zmrokiem w czwartek (fot. PAP/EPA/RAYNER PEĂ‘A)
Przerwa w dopływie prądu nastąpiła przed zmrokiem w czwartek (fot. PAP/EPA/RAYNER PEĂ‘A)

Od ponad doby w dużej części Wenezueli brakuje prądu. W czwartek doszło do awarii w hydroelektrowni Guri we wschodniej części kraju. Prezydent Nicolas Maduro oświadczył, że przyczyną awarii był sabotaż. Początkowo bez prądu było 20 z 23 stanów.

Wenezuela: Nie ma prądu, kraj pogrążył się ciemnościach

Przerwanie dostaw prądu spowodowało, że w ciemnościach pogrążyła się w czwartek wieczorem czasu miejscowego znaczna część Wenezueli. Jak informują...

zobacz więcej

W piątek stopniowo przywracano zasilanie w stolicy Wenezueli - Caracas. Dotychczas miasto pogrążone było w ciemnościach, nie jeździło metro, nie działały telefony, bankomaty oraz terminale płatnicze. Lotnisko, hotele oraz szpitale korzystały z własnych generatorów. Jedna z pacjentek stołecznego szpitala zmarła po tym, jak respirator, do którego była podłączona, przestał działać. Jej krewny powiedział, że lekarze zrobili wszystko, co mogli, jednak bez prądu pozostali bezsilni. Dla pracowników i uczniów szkół piątek był dniem wolnym.

Prąd przywrócono także w stanach Miranda i Vargas. Inne obszary, które również dotknięte zostały awarią, nadal pozostają bez prądu. Chodzi o stany Zulia, Tachira i Barinas.

Przerwa w dopływie prądu nastąpiła przed zmrokiem w czwartek. Zgasły uliczne lampiony, światła oraz nastąpiło wstrzymanie dostaw wody. Mieszkańcy Wenezueli nie mieli dostępu do usług telefonicznych i internetu, a lotnisko Santa Maria-Simon Bolivar wstrzymało ruch.

Pompeo: za kryzys energetyczny w Wenezueli, odpowiada wyłącznie „niekompetencja reżimu Maduro”

Wiceprezydent kraju Delcy Rodríguez, oświadczyła, że przedsięwzięte środki mają przyspieszyć „normalizację systemu energetycznego kraju, zaatakowanego przez skrajną prawicę podżeganą przez imperialistów”. Wiceprezydent oskarżyła amerykańskiego senatora Marco Rubio o sterowanie sabotażem.

Na wcześniejsze oskarżenia formułowane przez prezydenta Wenezueli sekretarz stanu Mike Pompeo zapewnił, że żaden kraj na świecie nie ma wpływu na kryzys energetyczny w Wenezueli, za który odpowiada wyłącznie „niekompetencja reżimu Maduro”.

Od 2014 roku Wenezuela pogrążona jest w kryzysie gospodarczym, w którego efekcie PKB kraju spadł o połowę, inflacja osiągnęła poziom 10 tys. procent, a stopa życiowa mieszkańców kraju spadła do poziomu sprzed 70 lat.

Juan Guaido, przewodniczący kontrolowanego przez opozycję wenezuelskiego parlamentu, który ogłosił się tymczasowym prezydentem i został uznany przez kilkadziesiąt krajów, tak skomentował wielką awarię w dostawach prądu: – Wenezuela doskonale zdaje sobie sprawę, że światło powróci wraz z zakończeniem uzurpacji władzy (przez Maduro). – Działajmy dalej! - wezwał Guaido.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej