Gdański „jeż” poleci w kosmos

Projekt stworzyli studenci Politechniki Gdańskiej (fot. FB/HEDGEHOG REXUS Project)

Już w najbliższych dniach z kosmodromu Esrange położonego za kołem podbiegunowym wystartuje rakieta, na pokładzie której znajdzie się m.in. eksperyment HEDGEHOG (po polsku „jeż”) autorstwa studentów Politechniki Gdańskiej – poinformowało biuro prasowe uczelni.

Skonstruowany przez polskich studentów satelita PW-Sat2 poleciał w kosmos

Skonstruowany przez polskich studentów satelita PW-Sat2 poleciał w kosmos. Jego misją jest przetestowanie żagla deorbitacyjnego.

zobacz więcej

Jak informuje Politechnika Gdańska, celem eksperymentu HEDGEHOG (High quality Experiment Dedicated to microGravity Exploration, Heat flow and Oscillation measurement from Gdansk) jest zbadanie środowiska dynamicznego (drgań i przyspieszeń) oraz termicznego rakiety sondażowej.

Na pokładzie rakiety znajdzie się m.in. nowatorski czujnik strumienia opracowany przez Adama Dąbrowskiego, doktoranta w Katedrze Mechaniki i Mechatroniki na Wydziale Mechanicznym PG. Oprócz tego, w eksperymencie znajdzie również zastosowanie 50 czujników - będą one rejestrowały drgania i przyspieszenia w trakcie lotu.

„Celem lotu jest umożliwienie przeprowadzenia eksperymentów w rakiecie sondażowej, w szczególności w warunkach mikrograwitacji” – tłumaczy Adam Dąbrowski, cytowany w informacji prasowej uczelni.

„Oczekujemy, że uda nam się zbadać środowisko dynamiczne rakiety dużo dokładniej, niż komukolwiek wcześniej, w szczególności w większej częstotliwości. Poza tym liczymy na weryfikację doświadczalną wyników symulacji, które już niebawem zostaną opublikowane w czasopiśmie z listy JCR” – dodaje.

Dwie rakiety, na pokładzie których znajdzie się projekt HEDGEHOG i dziewięć innych europejskich eksperymentów studenckich, wystartują w najbliższych dniach (w przypadku „jeża”, zgodnie z zapowiedzią na profilu Facebookowym, ma to być niedziela) z kosmodromu Esrange nieopodal Kiruny w północnej Szwecji. Lot potrwa około godziny. Rakieta będzie miała 6 metrów długości, masę ok. 300 kilogramów, a silnik na paliwo stałe pozwoli jej się wznieść na wysokość ok. 80 kilometrów.

Załogowa kapsuła Dragon wraca na Ziemię

Załogowa wersja kapsuły Dragon firmy SpaceX odcumowała w trybie automatycznym od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), by powrócić na Ziemię –...

zobacz więcej

„Jeż” poleci w kosmos w ramach programu REXUS/BEXUS Student Experiment Programme, koordynowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Przygotowania do lotu trwały półtora roku. Członkowie zespołu zaprojektowali części mechaniczne i układ elektroniczny odpowiedzialny z przetwarzanie i zapisywanie danych z czujników, komunikację z rakietą, a także zaprogramowali całe urządzenie. „Jeż” był również intensywnie testowany w Centrum Stosowanych Technik Kosmicznych i Mikrograwitacji w Bremie.

źródło:

Zobacz więcej