RAPORT

Tusk kontra Tusk

„Pięćdziesięciolatka to jak 40-latka, jeśli chodzi o wiek matki w trakcie porodu”

Autorzy komunikatu przekonują, że 50-latka to jak 40-latka, jeśli chodzi o wiek matki w trakcie porodu (fot. Shutterstock/Monkey Business Images)
Autorzy komunikatu przekonują, że 50-latka to jak 40-latka, jeśli chodzi o wiek matki w trakcie porodu (fot. Shutterstock/Monkey Business Images)

Naukowcy twierdzą, że obecnie rodzenie dzieci po 50. roku życia jest bezpieczne, choć takie ciąże wymagają szczególnej uwagi. Przewiduje się, że dzięki postępowi medycyny liczba takich urodzeń będzie rosła.

Psycholog dziecięcy: Porwania rodzicielskie zawsze rujnują psychikę dziecka

Sytuacja tzw. porwań rodzicielskich jest zawsze sytuacją rujnującą psychikę dziecka na wiele lat, a nawet na całe życie – powiedziała w piątek w...

zobacz więcej

Specjaliści z Ben-Gurion University of the Negev (BGU) i Soroka University, w trakcie Society for Maternal and Fetal Medicine 39th Annual Pregnancy Meeting przedstawili wyniki badań, które mogą dodać pewności siebie kobietom planującym późną ciążę.

Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące prawie 243 tys. przypadków urodzeń, z których aż niemal 97 proc. dotyczyło matek przed 40-tym rokiem życia.

W analizie badacze uwzględnili komplikacje pojawiające się w trakcie ciąży oraz porodu, np. przedwczesny poród, cukrzycę ciążową, nadciśnienie czy konieczność przeprowadzenia cesarskiego cięcia. Wzięli też pod uwagę fizyczną kondycję dziecka, śmiertelność noworodków i obciążenie matki spowodowane porodem.

Analiza pokazała, że wszystkie problemy występowały częściej u kobiet ponadczterdziestoletnich. Jednak w porównaniu z tą grupą u matek przekraczających 50-ty rok życia zaburzenia wcale nie były częstsze.

– Okazuje się, że 50-latka to jak 40-latka, jeśli chodzi o wiek matki w trakcie porodu – mówi dr Eyal Sheiner z Soroka University. – Nie ulega wątpliwości, że zespoły medyczne będą musiały zajmować się rosnącą liczbą ciąż u kobiet powyżej 50 roku życia – twierdzi ekspert.

To w dużej mierze skutek postępów medycyny, m.in. takich technologii, jak zapłodnienie pozaustrojowe czy donacje komórek jajowych.

Specjalista radzi jednak, aby wszystkie ciąże u kobiet powyżej 40 roku życia, a szczególnie u takich, które mają powyżej 50 lat, były traktowane jako ciąże o szczególnym ryzyku. W takich przypadkach, aby zawczasu wykryć ewentualne komplikacje, lekarze powinni kłaść nacisk przede wszystkim na monitorowanie poziomu glukozy i ciśnienia krwi pacjentek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej